1. Ana Sayfa
  2. Basinda Biz
  3. Sahte Diş Kliniklerine Dikkat!
Sahte diş kliniklerine dikkat!

‘Sahte diş klinikleri’ konusunda vatandaşları uyaran ve sorunla mücadele ettiklerini belirten Ankara Dişhekimleri Odası Başkanı Serkan Er, “Bu işletmelerin mesleğimizin değerini düşürmekle birlikte, toplum sağlığını kötü yönde etkilediği oldukça aşikârdır” dedi.

Danimarka’dan Türkiye’ye diş tedavisi için gelen ve Suriyelilere ait kaçak klinik nedeniyle mağdur olan iki turistin yaşadığı sıkıntı, ‘sahte diş klinikleri’ konusunu bir kez daha gündeme getirdi. Bu durumun sağlık turizmi açısından ülke imajını da zedelediğini belirten Ankara Dişhekimleri Odası Başkanı Serkan Er, oda olarak ‘sahte klinik’ konusunda mücadele ettiklerini söyledi. Er şöyle konuştu:

EKSİKLİKLERDEN FAYDALANIYORLAR

“Sahte diş hekimliği olgusu, bundan önceki yıllarda diş hekimlerinin ve meslektaşların haklarını korumak anlamında Ankara Dişhekimleri Odası gibi odaların sorunu olarak görülmüşken, bugünlerde ülkemizde sağlık turizminin yaygınlaşması nedeniyle sıklıkla medyada da yer almasıyla toplum sağlığının bir sorunu olduğu fark edilmiş, ülkemizin imajını zedelemesi noktasında önem arz ettiği görülmüştür. Hekimlik formasyonu olmayan, diplomasız, eğitimsiz icracılar, toplumdaki sağlık okuryazarlığının eksikliğinden faydalanarak, yasal sınırların dışında kendilerine kolaylıkla uygulama alanı bulmaktadır. Her türlü yasa dışı işte olduğu gibi bu problemle de mücadele etmek bizler için oldukça zordur.

MESLEĞİN DEĞERİNİ DÜŞÜRÜYORLAR

Ticari kaygılarla açılan ve açılması noktasında da gerekli yönetmelik dayanağını da sağlayan sahibi diş hekimi olmayan işletmeler ise bu sorunun başka bir parçasıdır. Günümüzde kontrolsüzce açılan diş hekimliği fakülteleri ve toplum ihtiyacından fazla sayıda mezun edilen diş hekimleri nedeniyle oluşan istihdam fazlalığı ve beraberinde ucuz iş gücünün sermayedarlar tarafından ağız diş sağlığı hizmeti veren zincir kuruluşların açılmasına olanak tanımaktadır. Meslek ilkeleri, ortak disiplin ve etik değerlerden uzak bütün bu işletmelerin mesleğimizin değerini düşürmekle birlikte, toplum sağlığını kötü yönde etkilediği oldukça aşikârdır. Bu konuda maalesef yeterli kamuoyu oluşmamış, konunun sosyolojik ve ekonomik şekilde bütün boyutlarıyla ele alındığı bir çalışma sağlanamamıştır. Bizler, Ankara Dişhekimleri Odası olarak toplumun ağız diş sağlığı sorunlarının çözümünden de sorumlu olmamız nedeniyle gerek hukuki yollardan gerekse kitle iletişim araçları vasıtasıyla sahtecilerle mücadele etmeyi çalışmalarımızın odak noktasına koyuyoruz.”

KAYNAK: https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/ankara/tek-yurek-olduk-geliyoruz-42196585

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam