1. Ana Sayfa
  2. Basinda Biz
  3. ‘Sağlık Çalışanları Çaresizlikten Çocuklarını Hastaneye Götürüyor’
‘Sağlık çalışanları çaresizlikten çocuklarını hastaneye götürüyor’

‘KADIN MESLEKTAŞLARIMIZIN ŞİDDETE MARUZ KALDIĞINI ÖĞRENİYORUZ’

Pandemi döneminde uzun mesai saatlerinden dolayı genel bir sorunun tüm sağlık çalışanları açısından yaşandığını belirten Ankara Diş Hekimleri Odası Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül ise, “Çocuk bakımı, ev içi emeği gibi işleri, toplumun algısı da bu yönde, görev olarak kadınlara yüklendiği için bu düzensiz çalışma saatleri ve iş yükünün artmasından dolayı daha da büyük sorun ortaya çıktı. Örneğin kreş ihtiyacının giderilmemesi nedeniyle özellikle hemşire arkadaşlar çocuklarını yanlarında iş yerlerine götürmeye başladılar” dedi.

Güvenlik, ulaşım, servis, kreş ve yemek gibi insani gereksinimlerin karşılanması gerektiğini, geç saatlere uzayan mesai sonrasında güvenlik sorununun devam ettiğini belirten Gül, filyasyon sürecinde kadın çalışanların sözel şiddete maruz kaldığını belirterek şunları kaydetti:

“Filyasyon ekiplerinin büyük kısmı diş hekimlerinden oluşuyor ve binlerce diş hekimi sahada. Sağlık Bakanı tarafından dile getirilmese de diş hekimleri mart ayından bu yana filyasyondalar. Kadın meslektaşlarımızın sözel şiddete maruz kaldığını öğreniyoruz. Filyasyonda görevlendirilenler için dinlenme ve hijyen alanları yetersiz. Fizyolojik ihtiyaçları karşılamak bile sorun. Kişisel koruyucu ekipman kalitesiz ve yedeksiz. Geç saatlere uzayan mesailerde özellikle kadın sağlık çalışanları için güvenlik sorunu da ortaya çıkıyor.”

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/saglik-calisanlari-caresizlikten-cocuklarini-hastaneye-goturuyor-haber-1506972

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam