1. Ana Sayfa
  2. Basinda Biz
  3. Diş Hekimlerine Yeterli Kadro Verilmiyor, ‘Illegal’ Klinikler Açılıyor
Diş hekimlerine yeterli kadro verilmiyor, ‘illegal’ klinikler açılıyor

Diş hekimlerine yeterli kadro verilmiyor, ‘illegal’ klinikler açılıyor

Bakanlık verileri özelde çalışan diş hekimi sayısının arttığını gösterdi. Diş hekimleri, “Kadro açılmayınca binlerce mezun serbest piyasada çalışmak zorunda kalıyor. İllegal klinikler açıldı” dedi.

Sağlık Bakanlığı, bünyesinde ya da özelde çalışan sağlık çalışanlarına dair verilerin de yer aldığı ‘Sağlık İstatistik Yıllığı’nın 2021 bültenini açıkladı. Türkiye’de 2019 yılında 32 bin 935 olan diş hekimi sayısı 2020 yılında yüzde 5,7 artışla 34 bin 830’a çıktı. 2021 yılında ise diş hekimi sayısı bir önceki yıla göre daha yüksek oranda arttı. Yüzde 14,4 artış ile 2021 yılında toplam diş hekimi sayısı 39 bin 851 olarak kayıtlara geçti.

‘NEREDEYSE HER MAHALLEYE DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ AÇILACAK’

Ankara Diş Hekimleri Odası Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül, Sağlık Bakanlığı ve üniversite bünyesindeki diş hekimi sayısında nispeten ‘dengeli’ fakat özeldeki diş hekimi sayısında yüksek oranda artış olduğunu söyledi. Son 10 yıldır diş hekimliği fakülteleri ve öğrenci sayısında oldukça fazla artış olduğunu ifade eden Gül, şöyle devam etti:

“Nüfus artış hızından çok daha yüksek hızla fakülte sayısı artıyor. Neredeyse her mahalleye Diş Hekimliği Fakültesi açılacak. Son üç yıla baktığımızda Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan sayısının neredeyse aynı sayıda arttığını görüyoruz. Şu an meslektaşlarımız Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’nde korkunç iş yüküyle karşı karşıya. 15 dakikada bir randevu talep ediliyor, diş hekimliği uygulamalarının tamamına yakını girişimseldir. 15 dakikada işlem yok.”

‘SERMAYE SAHİPLERİ İLLEGAL KLİNİKLER AÇTI’

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlarla, “diş hekimlerinin özele kaçışı” gibi bir durumun açığa çıktığını, fakat bunun altında “kamudaki istihdam sınırlılığının” yattığını vurgulayan Gül, “Bu kadar fazla mezun olan diş hekimi kamuda çalışma olanağı bulamıyor. Dolayısıyla çok fazla klinik açılıyor” dedi.

Çoğunlukla özel kliniklerin yeni mezunlar tarafından değil, ‘hekim dışı sermaye’ tarafından açıldığını ifade eden Gül sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özel kliniklerin birçoğu diş hekimi kliniği gibi olsa da genç meslektaşlarımıza hekim dışı sermaye tarafından açtırılan klinikler var. Yani hekim olmayan kişiler ama parası olanlar kliniklerin sağlık tesisi olduğunu unutarak klinik açıyor. Yasal olarak bir açık yok gibi ama biz biliyoruz. Özellikle genç meslektaşlarımız, yeni mezun hekimler bu şekilde kullanılıyor. 20’li yaşlarında bir hekim düşünün. O çocuk orada kimlerin çalıştığını kontrol edemeyebilir. Genç arkadaşların üzerine bazı cihazlar alınıyor, borcun içine giriyorlar. ‘Özelde çalışma çok artmış’ deniyor ama pandemi ve insanların kamuda hizmet alamamasını fırsat bilen bir takım sermaye sahipleri illegal klinikler açtılar.”

KAYNAK: https://www.gazeteduvar.com.tr/dis-hekimlerine-yeterli-kadro-verilmiyor-illegal-klinikler-aciliyor-haber-1584766

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam