1. Ana Sayfa
  2. Basinda Biz
  3. Diş Hekimleri: Vatandaş Pandemide Ücretsiz Ağız Diş Sağlığı Hizmetine Ulaşamadı
Diş hekimleri: Vatandaş pandemide ücretsiz ağız diş sağlığı hizmetine ulaşamadı

Diş hekimlerinin filyasyonda görevlendirilmesi nedeniyle, kamuda ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin askıya alındığını belirten diş hekimleri, vatandaşın ücretsiz hizmete ulaşamadığını belirtti.

"MEVCUT DİŞ SAĞLIĞI PROBLEMLERİ GİDEREK BÜYÜYOR"

Ankara Dişhekimleri Odası Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül ise, “Kamu hastanelerinde, ağız diş sağlığı hastanelerinde ve merkezlerde kalan az sayıda diş hekimi, Sağlık Bakanlığının belirlediği sınırlar içerisinde ağız diş sağlığı hizmetini vermeye çalışıyor. Diş tedavilerinin neredeyse tamamının girişimsel olmasından ötürü yüksek enfeksiyon riski taşıması ve çalışma ortamlarının hâlâ pandemi koşullarına uygun şekilde düzenlenmemesi nedeniyle tedavilerin büyük kısmı gerçekleştirilemiyor. Salgın yönetimindeki aksaklıklar ve plansızlık sonucu yaşanan sağlık krizi nedeniyle ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin aksaması, acil tedaviler dışındaki işlemlerin ertelenmesi, mevcut diş sağlığı problemlerini daha da büyüttü. Bu dönemde yurttaşlarımız acil ve ötelenemeyecek tedavilerini özel sağlık kuruluşlarından, muayenehanelerden de almaya devam ediyorlar. Filyasyon uygulamasında görevli personel sayısı ve mesai düzeni tekrar gözden geçirilerek, ekiplerin büyük çoğunluğunu oluşturan diş hekimlerinin, bir an önce meslek tanımları içinde çalışmaları sağlanmalı, ihtiyacın arttığı bu dönemde yeni atamalar da bir an önce yapılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak : https://www.evrensel.net/haber/424023/dis-hekimleri-vatandas-pandemide-ucretsiz-agiz-dis-sagligi-hizmetine-ulasamadi?fbclid=IwAR14a2T_s-YIZ2kH4FK12lmVkTyYkusZrperCE2v2mNM3q43QCJvM2DK-7Q

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam