1. Ana Sayfa
  2. Basinda Biz
  3. Bir Artı Bir Forum
Bir Artı Bir Forum

Bu şekilde sürdürülemez

Ankara kırmızı alarm veriyor ve bunu en net Covid’le sahada mücadele edenler görüyor. “Bir dokun, bin ah işit” sözü, diş hekimi ağırlıklı filyasyon ekipleri için hem kendi durumlarının hem gündelik tanıklıklarının özeti. Diş Hekimleri Odası yönetim kurulu üyesi Gamze Burcu Gül ve diş hekimi Ayşe Yılmaz’dan Ankara’nın filyasyon manzaraları...

Ankara’da günlük pozitif vaka sayısı nedir?

Gamze Burcu Gül: Filyasyonda çalışan diş hekimi arkadaşlardan edindiğimiz bilgilere göre, pozitif vaka sayısı bölge başına günlük yaklaşık 400-500 arasında. Ankara’da filyasyon açısından bölge sayıları değişkenlik gösteriyor. Geçen hafta dokuz bölgeden söz ediliyordu. Bölge başına ortalama 400 vaka üzerinden hesaplandığında, günlük olarak en az 3600 yeni vaka demektir. Keçiören, Mamak, Çankaya, Sincan gibi bölgeler günlük 400 vakanın altına düşmüyor, bu bölgelerde sayılar diğer bölgelere oranla daha yüksek.

Ankara’daki vaka artışının nedenleri neler?

Gül: Toplumsal hareketlilik çok fazla. Toplu taşıma çok kullanılıyor. İşyerlerinde insanlar dip dibe çalışıyor. Tatilcilerin, memleketlerine gidenlerin tümü döndü. İstanbul henüz boş, gelecek ay İstanbul da aynı durumla karşı karşıya kalabilir. Ankara’da 1 Haziran’da başlatılan normale dönüş pandemi bitmiş gibi anlatıldı ve yaşandı. Yaygın test yapılmıyor. Salgını koruyucu sağlık hizmetleriyle ve birinci basamakta değil, hastanelerde karşılıyoruz. Asemptomatik olanlar bilinmiyor. Bu vakaların çoğu genç ve bulaştırma oranları yüksek. Bu yüzden Çankaya, Keçiören, Sincan ve Mamak’tan çok yüksek rakamlar geliyor. Bu bölgelerde çalışmak zorunda olan insanlar yaşıyor. İl verileri doğru açıklanmadığı için Ankaralılar durumun vahametini kavrayamıyor. Bir de tabii herkes özgür medyayı izlemiyor, ana akımı, yandaş medyayı izleyenler farkına varmıyor olup bitenlerin.

Kaç diş hekimi Ankara’da filyasyonda görev yapıyor ve nasıl çalışıyorlar?

Gül: Net bir sayı veremeyiz, yeni görevlendirmelerle sayılar sürekli artıyor. Filyasyonda 700 civarında uzman diş hekim, 200’e yakın asistan, 600 civarında yardımcı personel (hemşire, röntgen teknisyeni, acil tıp teknisyeni) filyasyon ekibindeler. Bunun dışında ilçe sağlık müdürlüklerinde idari görev yapanlar da filyasyon ekibindeler. Gecenin bir yarısı telefon mesajıyla yapılıyor görevlendirmeler. Olağanüstü koşullarda kimi esnemeler olur, ama salgın yönetimi günübirlik gayrıciddi bir biçimde yapılamaz. Yasal mevzuata da uygun değil bu tür görevlendirmeler.

Ayşe Yılmaz: Haftanın yedi günü çalışıyoruz. Ekipler genellikle iki kişiden oluşuyor. On gün öncesine kadar günaşırı, sabah 9 - gece 11 çalışıyordum. Vakalar arttıkça iş yükümüz de arttı ve artık her gün görevlendirme yapılıyor. Şimdi vardiyalı sisteme geçildi, 8- 16 ve 16 -23 arası çalışıyoruz, ama bu saatler de, günler de gece verilen bir kararla değişiyor. Her seferinde daha zorlaştırıyorlar. Bugün mesai saatlerimiz yine değişti mesela. Filyasyona tek tek çıktık, böylece ekip sayısını artırmış oldular. Ancak tek kişi olunca insan kendisini daha tedirgin hissediyor.

Haberin Devamı ve Kaynak: <https://www.birartibir.org/siyaset/832-bu-sekilde-surdurulemez?fbclid=IwAR1G2saCMn2pJ8xfz4dDiJxBeVvqB-SjR-rE70A0MtygnCPz4RqQs6hfHd4/a>

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam