1. Ana Sayfa
  2. Basinda Biz
  3. Beyaz Nöbetteki Sağlık Emekçileri İbni Sina Hastanesinden Seslendi: Haklarımızı Istiyoruz
Beyaz Nöbetteki sağlık emekçileri İbni Sina Hastanesinden seslendi: Haklarımızı istiyoruz

Ankara Diş Hekimleri OdasıAnkara Tabip Odası, Dev Sağlık İş ve SES’in ortaklaşa başlattığı Beyaz Nöbet eylemi kapsamında bugün İbni Sina Hastanesi önünde basın açıklaması yapıldı.

“Sağlık emekçisiyiz, haklarımızı istiyoruz” ve “Haklarımız için beyaz nöbetteyiz” pankartı açan katılımcılar, “Haklırımızı istiyoruz” yazılı pankartlarla hastane önündeydi.

Hastane önündeki eylemde okunan basın açıklamasında, sağlık emekçileri, aylardır çeşitli eylemler düzenlediklerini anımsattı. Pandemi sürecindeki sıkıntılara dikkat çeken sağlık emekçileri, taleplerini şu şekilde sıraladı:

“.Son dönemde bu ülkede çarşıda, pazarda, mutfakta artan bir enflasyon varken, her gün yeni zam haberleri ile hayat pahalılığı halkın gündemini işgal etmişken her yerden “GEÇİNEMİYORUZ” sesleri yükselmektedir. Elbette sağlık emekçileri de bu yoksullaşmadan etkilenmekte, insanca yaşayacak ücreti alamamaktadır. Emekli hekimleerin %30’unu oluşturan BAĞ-KUR ve SSK emeklisi sağlık çalışanlarının aylığı 2.500 TL’den başlamaktadır. Maalesef bu ücretler açlık sınırının da altında kalmıştır.

.Sağlık çalışanlarının maaş ve emekli aylığına etki edecek 3600-7200 Ek Göstergenin uygulanması ve Özel Hizmet Tazminat oranlarının yükseltilmesiyle maaşlarda en az %150 oranında artış talep ediyoruz.

.Kamu hastanelerindeki sağlık isçileri olarak emeğimizin karşılığını istiyor, sağlık hizmetinde biz de varız diyoruz! Bizler sağlık isçileri olarak yok sayılmak, görmezden gelinmek istemiyoruz.

Hastanelerimizin güvenliğinde, laboratuarlara götürülen kanlarda, sterilize edilen ameliyathanelerde, temizlenen hasta odalarında, hastalarımızın bakımında, acillere hasta taşıyan ambulansların direksiyonlarında, hastanedeki tüm cihazların teknik bakımında, hasta kayıtlarında, çekilen tomografilerde sağlık isçilerinin emeği var! Bu nedenle, sağlık emekçileri arasında çalışma barışını bozan, sağlık işçilerini yok sayan uygulamaları kabul etmiyoruz!

.İzinler kaldırıldığında sağlık işçisi sayılıyoruz, ama ücretlendirmede adımız bile anılmıyor. Sağlık hizmeti ekip işidir, bu ekibin bozulmasına izin vermeyeceğiz.

.Sağlık emekçileri, kazanılmış bir hak olan “haftada 40 saat çalışma” talebini yinelerken, görev tanımlarıyla istiyoruz!

.Taşeron döneminden gelen keyfiyet ve hukuksuzlukların artık son bulmasını,

yaptığımız işlerin belirlenmesini ve “Görev Tanımları”mızın yapılmasını istiyoruz!

.12 saatlik çalışmalarımız 11 saat gösteriliyor. Ara dinlenme ve yemek molalarımızın düzenlenmesini istiyoruz!

.696 Sayılı KHK ile getrilen “Zorunlu Emeklilik” uygulamasının son bulmasını, tayin ve becayiş hakkımızı istiyoruz!

KAYNAK: https://www.medyaport.net/saglik/beyaz-nobetteki-saglik-emekcileri-ibni-sina-hastanesinden-seslendi-h33558.html

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam