1. Ana Sayfa
  2. Basinda Biz
  3. Ankara Dişhekimleri Odasi Genel Sekreteri Gül:"hastalarimizin Ağri Duymalarini Engellemek İçin Kullandiğimiz Anestezik Solüsyonlari Dahi Bulamiyoruz"
ANKARA DİŞHEKİMLERİ ODASI GENEL SEKRETERİ GÜL:"HASTALARIMIZIN AĞRI DUYMALARINI ENGELLEMEK İÇİN KULLANDIĞIMIZ ANESTEZİK SOLÜSYONLARI DAHİ BULAMIYORUZ"

Ankara Dişhekimleri Odası Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül, vatandaşların kamu hastanelerinden ağız ve diş sağlığıyla ilgili randevu alamadığını söyledi. Filyasyon ekibinde çalışan diş hekimlerinin asıl görevlerine dönememelerinin ve sayısı 10 bini bulan istifa eden hekimlerin yerine yeteri kadar atama yapılmamasının buna neden olduğunu belirten Gül, özel kliniklerde de ciddi sıkıntılar yaşandığı kaydetti. Gül, "Hastalarımızın tedavilerini yaparken ağrı duymalarını engellemek için kullandığımız anestezik solüsyonları dahi şu anda bulamıyoruz. Çok ciddi zamlarla temin edebiliyoruz ya da hiç temin edemiyoruz" dedi.

Ankara Dişhekimleri Odası Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül, vatandaşların yaşadığı randevu sorunun nedenlerini ve özel kliniklerde çalışan diş hekimlerinin ekonomik gelişmelerden ne ölçüde etkilendiğini ANKA Haber Ajansı'na anlattı. Gelinen noktayı özetleyen Gül, "Şu an aslında halkın sağlık hakkına erişimin önündeki en önemli engel, içinde bulunduğumuz ekonomik durum gibi görünüyor. Sağlık hizmetini alan da sağlık hizmetini vermeye çalışan bizler de bu yıkıcı etkiyi iliklerimize kadar hissediyoruz" diye konuştu.

Gül, şunları söyledi:

"VATANDAŞLARDAN RANDEVU ALAMADIKLARI YÖNÜNDE YAKINMALAR DUYUYORUZ"

"Son dönemde vatandaşlarımızdan, kamu hastanelerinden ağız ve diş sağlığıyla ilgili randevu alamadıkları yönünde yakınmalar duyuyoruz. Kamu hastanelerinde artan bu yoğunluk nedeniyle MHRS’den randevu alamadıklarını söylüyorlar. Hatta bizzat hastaneye ve ağız diş sağlığı merkezlerine giderek randevu almaya çalışıyorlar. Diş hekimleri de hem MHRS’den yazılan randevulara hem de ayaktan gelen hastalara yetişmekte zorlanıyor.

"FİLYASYON UYGULAMASINDA GÖREVLENDİRİLMİŞ HEKİMLER ASIL YERLERİNE DÖNMÜŞ DEĞİL"

Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının görüldüğü 2020 yılının mart ayından itibaren filyasyon uygulaması diş hekimleri üzerinden yürütülüyor. Diş hekimlerinin çok büyük bir kısmı o tarihten beri filyasyon uygulamasında görevlendirildi. Şu anda hâlâ bütün hekimler asıl görev yerlerine dönmüş değil ama hastanelerde ağız diş sağlığı hizmetleri verilmeye çalışılıyor. Ancak pandemi koşullarına uygun düzenlemeler halen tamamlanmış değil. Burada kalan meslektaşlarımız da daha az hekimle aynı sağlık hizmetini vermeye çalışıyorlar. Randevu almadan gelen hastalar, randevulu hastalardan daha çok ve düzensiz. Bu artan hasta sayısı ve bu yığılma da sağlık hizmetinin aksamasına sebep oluyor.

"10 BİNLERİ BULAN HEKİM İSTİFALARI YERİNE YETERLİ ATAMA YAPILMADI"

Yine vatandaşların MHRS’den randevu alamamalarının en önemli nedenlerinden biri de hep bahsettiğimiz kışkırtılmış sağlık talebi ile emeğimizin değersizleştirilmesi, çalışma koşullarının olumsuzluğu, performans baskısı nedeniyle sayısı 10 bini bulmuş hekim istifaları ve ayrılmış hekimlerin de yerine yeterli atamaların yapılmamasıdır.

"HASTALARIMIZIN AĞRI DUYMALARINI ENGELLEMEK İÇİN KULLANDIĞIMIZ ANESTEZİK SOLÜSYONLARI DAHİ BULAMIYORUZ"

Kamu hastanelerinden hizmet alamayan vatandaşlar özel kliniklere de yöneliyor ama özel kliniklerin de çok büyük sıkıntıları var. Çünkü şu anda ilaç ve sarf malzeme temininde ciddi zorluklar yaşıyoruz. Kurdaki oynama, Türk lirasının aşırı değer kaybı ve bizim kullandığımız ürünlerin Türkiye’de üretilmiyor olması, çok büyük bir kısmının ithal olması, bizi bu anlamda çok zor durumda bırakıyor. Çünkü rutin kullandığımız ilaçlara, malzemelere neredeyse yüzde 100 oranında zam geldi. Hatta son haftalarda sürekli kullandığımız, hastalarımızın tedavilerini yaparken ağrı duymalarını engellemek için kullandığımız anestezik solüsyonları dahi şu anda bulamıyoruz. Çok ciddi zamlarla temin edebiliyoruz ya da hiç temin edemiyoruz. Çok ciddi bir ekonomik sıkıntıyla karşı karşıyayız; en temel ihtiyaçlarımızı, en temel malzemelerimiz bile bulamıyoruz."

KAYNAK: https://ankahaber.net/haber/detay/ankara_dishekimleri_odasi_genel_sekreteri_gulhastalarimizin_agri_duymalarini_engellemek_icin_kullandigimiz_anestezik_solusyonlari_dahi_bulamiyoruz_66725

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam