1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Mbys Davalari Hakkinda
MBYS DAVALARI HAKKINDA

Değerli Meslektaşlarımız;

 Hatırlayacağınız üzere Sağlık Bakanlığı, 12.3.2021 tarihinde bir yazı yayınlamış, özel muayenehaneler, özel diş muayenehaneleri, özel ağız diş sağlığı poliklinikleri ve özel ağız diş sağlığı merkezlerinden hastalarına ait kişisel ve sağlık bilgilerini Muayene Bilgi Yönetim Sistemi’ne (MBYS) girmelerini istemişti.  

Bu yazının iptali istemiyle Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından açılan davada Danıştay 10. Dairesi oybirliği ile işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir. 

Derhal uygulanması gereken bu karar ile özel sağlık kuruluşlarının hastalarının bilgilerini Bakanlığın merkezi sistemlerine göndermesine imkân sağlayan düzenlemelerin hukuka aykırı olduğu bir kez daha ortaya konmuştur. 

İdarenin işlemlerinde hukuka uygun davranma ve yargı kararlarını uygulama yükümlülüğü bulunduğunu belirtir, bundan sonraki iş ve işlemlerin demokratik hukuk devletinin gereklerine uygun şekilde tesis edilmesi gerektiğini Sağlık Bakanlığı’na önemle hatırlatırız

Danıştay kararına ulaşmak için tıklayınız.

Türk Dişhekimleri Birliği'nin ilgili haberine ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam