1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Yeni Koronavirüs/2019-Ncov/covid-19 Salgini
YENİ KORONAVİRÜS/2019-NCOV/COVID-19 SALGINI

Yeni Koronavirus/2019-nCoV/Covid-19 Salgını

Koronavirusler tek zincirli, pozitif polariteli, zarflı RNA virüsleridir. RNA polimeraz enzimi içermezler ancak genomlarında bu enzimi kodlarlar. Bu nedenle enfekte ettikleri hücrelerde hızla kendi proteinlerini yaparak yenilenirler.

2019-nCoV, daha ağır solunum yolu hastalıklarının etkenleri olan SARS-CoV ve MERS-CoV’un da içinde bulunduğu beta-koronavirus ailesi içindedir.

Bu virüs grubuna bağlı virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ve orta derecede üst solunum yolu hastalığı olan insanları hasta edebilir.
2019-nCoV 'un hayvan dostlarımızda görülen Corona ile ilgisi yoktur.

????Belirtileri nelerdir?

Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemel baş ağrısı ve bazen de birkaç gün süren ateş sayılabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan ileri yaştakiler ve çok genç olanlar için pnömoni veya bronşit gibi çok daha ciddi solunum yolu hastalığına neden olabilir.
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre solunum problemlerine neden olmasının yanı sıra ishal, yorgunluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.

????Nasıl Bulaşır?

Genellikle sağlıklı bir insanın enfekte bir insanın vücut salgılarıyla temas etmesi sonucu bulaşır. Ancak virüsün ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak, öksürük, hapşırık veya el sıkışma gibi durumlar da virüse maruz kalmaya neden olabilir. Virüs, enfekte olmuş bir kişinin temas ettiği bir yere ve/veya eşyaya dokunmanız, ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize temas ettirmeniz halinde size de bulaşabilir.
Mortalite düşük, ancak yayılma hızı yüksektir.

????Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Özel bir tedavi yöntemi yoktur. Çoğu zaman belirtiler kendiliğinden kaybolur. Uzman hekimler teşhis sonrası ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile belirtileri hafifletmek için tedavi uygulayabilirler. Yaşam alanlarındaki oda neminin dengelenmesi ve ılık duş ile boğaz ağrısı ve/veya öksürüğün hafiflemesine destek sağlanabilir. Ayrıca bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve uyku tedavi için faydalı olacaktır. Belirtiler standart soğuk algınlığı sürecinden daha kötü seyretmeye başlarsa mutlaka uzman hekime danışılması gerekir.

????Korunma İçin Neler Yapılabilir?

Henüz Corona/2019-nCoV virüs ailesine karşı koruma sağlayacak bir aşı bulunmamaktadır. Korunmak için basit önlemler faydalı olacaktır:

➡️Sık sık ellerinizi yıkayın.

➡️Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçının.

➡️Öksüren, hapşıran insanlara bir metreden daha fazla yaklaşmayın. Kullanılan yüz maskelerini bağlantısından tutarak çıkartın ve çöpe atın.

➡️Özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra en az 20 saniye boyunca ellerinizi sabun ve su ile yıkayın veya alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın. Sabun ve su yoksa en az %60 alkol içeren dezenfektan kullanın.

➡️Enfekte olduysanız eğer, mesafeyi koruyun, öksürürken, hapşırıken tek kullanımlık kağıt mendil ile ağzınızı ve burnunuzu kapatın, ellerinizi yıkayın; gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.

➡️Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeyleri dezenfekte edin.

➡️Et, yumurta gibi hayvansal gıdaları iyice pişirin.

https://hsgm.saglik.gov.tr/…/2019-nCov_Hastal_Salk_alanlar_…

https://www.klimik.org.tr/…/yeni-koronavirus-2019-hakkinda…/

Sağlık Bakanlığı Sunumu

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam