1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Tdb 27.uluslararasi Dişhekimliği Kongresi Meslek Sorunlari Sempozyumu Yapildi
TDB 27.ULUSLARARASI DİŞHEKİMLİĞİ KONGRESİ MESLEK SORUNLARI SEMPOZYUMU YAPILDI

TDB 27.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi kapsamında düzenlenen Meslek Sorunları Sempozyumu 24-25 Ekim 2023 tarihlerinde Ankara’da ATO Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Sempozyumda; TDB Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ile Türkiye genelindeki Dişhekimleri Odası Başkan ve Yöneticileri ile oluşturulan üç Çalışma Grubunun üyeleri mesleğin sorunlarını masaya yatırdı.

TDB Merkez Yönetim Kurulu - Oda Başkan ve Genel Sekreterleri Toplantısı gündeminin sona ermesinin ardından Sempozyumun son günü Çalışma Gruplarının raporları görüşüldü. Raporların görüşülmesinden sonra hazırlanan Meslek Sorunları Sempozyumu  Sonuç Bildirgesi kabul edildi.

***

TDB 27. ULUSLARARASI DİŞHEKİMLİĞİ KONGRESİ
MESLEK SORUNLARI SEMPOZYUMU

(24-25 Ekim 2023 / ATO Congresium - Ankara)

SONUÇ BİLDİRGESİ

Cumhuriyetimizin 100. yılında Başkentimiz Ankara’da bir arada olmanın mutluluğu ve gururu içerisindeyiz. Cumhuriyet; bir milletin tek adam esaretinden ve ümmet zihniyetinden kurtuluşunu, demokrasi ile taçlandırılarak kurumları ile hiç bir ayrım yapmaksızın halkın yönetime katılımını sağlayan,  temel hak ve özgürlüklerin güvencesini temel alan bir değerler manzumesidir. Büyük fedakârlıklarla ve çetin koşullarda vatanın her karış toprağını savunarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına önderlik eden, yaptığı devrimler ile modern Türkiye'nin temellerini atan Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

Ortadoğu’da yaşanan insanlık dramında masum sivillerin öldürülmesini kabul edilemez buluyoruz. Gazze’de yaşananların tamamı insanlığa karşı işlenmiş savaş suçlarıdır. Bu savaşta desteklediğimiz tek şey barışçıl çözümlerdir. Barışın bir seçim olduğunu ve mümkün olduğunu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözlerini aklımızda tutarak bir kez daha tekrarlıyoruz.

6 Şubat 2023 Pazar günü 04:17 ve 13:24 ‘de 7.7 ve 7.6 büyüklüklerinde peş peşe yaşanan “Yüzyılın deprem felaketinin” üzerinden 8 ay geçti. Geniş bir coğrafyada toplam nüfusu 13.421.699 olan 11 ilimizi (Kahramanmaraş, Hatay, Elazığ, Gaziantep, Malatya, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Osmaniye, Kilis ve Şanlıurfa) etkileyen depremin yarattığı yıkımın büyüklüğünün etkileri hala devam etmektedir. 

Dişhekimliği camiası olarak bizim de büyük kayıplarımız oldu, tarifsiz acılar yaşadık. Felaketin büyüklüğüne ve kendileri de depremzede olmalarına rağmen yakınlarını, dostlarını, muayenehanelerini, evlerini kaybettikleri halde meslektaşlarımıza ve vatandaşlarımıza yardımcı olmak için özveriyle çalışan deprem bölgesindeki Oda Başkanlarımız, Yöneticilerimiz ve meslektaşlarımız bizlere dayanışmanın, “bir” olabilmenin ve umudun ne demek olduğunu gösterdiler. Dişhekimleri Odalarımız ile birlikte tek yürek tek vücut olarak duyarlılıkla mesleki dayanışma içinde hareket ederek kayıplarımızı telafi etmeye, acılarımızı paylaşarak azaltmaya çalıştık. Depremden bugüne yaşadıklarımız ve yaptıklarımız bize bir kez daha örgütlülüğün ne denli değerli ve önemli olduğunu gösterdi.

Ne yazık ki; yaklaşan kış aylarına rağmen deprem bölgesinde hala temel insani ihtiyaçlar olan barınma, gıda, temiz suyun temininde ve sağlık hizmetlerine ulaşımda ciddi zorluklar yaşandığını görüyoruz. Dünya ve ülke gündemindeki hızlı ve büyük değişimler depremin ortaya çıkardığı sorunların görmezden gelinmesine neden olmaktadır. Bölgede yaşamaya devam eden meslektaşlarımıza mesleki yaşamlarını sürdürmeleri için Türk Dişhekimleri Birliği ve Odaları olarak elimizden gelen her türlü yardımı dayanışma içerisinde yapmaya devam edeceğiz.

Türk Dişhekimleri Birliği’nin Uluslararası Dişhekimliği Kongreleri öncesinde gerçekleştirdiği Meslek Sorunları Sempozyumları ve çalışma gruplarının raporları, meslek örgütümüzün sağlık alanına ilişkin politikalarının oluşturulmasında önemli bir yere sahiptir.

Bu sempozyumda, TDB 26. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi Mesleğin Geleceği Çalıştayı’nda (5-6 Eylül 2022) Hazırlanan Eğitim Raporlarında Saptanan Sorunların Çözümü için İzlenecek Yol Haritası, Dişhekimliği Eğitimi’nde (lisans ve yüksek lisans) Öğrencilerinin (yerli ve yabancı) Türkiye’de ve Yurtdışında Yaşadıkları Sorunlar ve Sonuçları, Dişhekimlerinin Kamu-özel İstihdamında Raporlarla Saptanan Sorunların Çözümü İçin İzlenecek Yol Haritası olmak üzere üç çalışma grubu oluşturulmuş ve bu çalışmalar rapor haline getirilmiştir. Bu raporlar önümüzdeki yıllar için Türk Dişhekimleri Birliği ve Odalarının çalışmalarında önemli bir rehber olacaktır.

Nisan ayından bugüne yürüttüğümüz dişhekimliğinin temel sorunlarının çözümüne yönelik “Taleplerimiz”i Cumhuriyetin 100. Yılı onuruna düzenlediğimiz bu kongrede inatla ve ısrarla bir kez daha dile getiriyoruz. 3000 ‘i aşkın dişhekimi katılımının olacağı kongremizde yükselecek sesimizi, sağlıkta bu sorunu yaratan siyasi iradenin duymasını bekliyoruz.

Çeşitli platformlarda topladığımız 30.000 ‘i geçen sayıda imzanın karşılık bulmasını istiyoruz.

ARTIK DİŞHEKİMLERİNİN SESİNİ DUYMA ZAMANI!

  • Meslek Dışı Kişiler; Ağız Diş Sağlığı Kuruluşlarına Ortak Olmamalıdır!
  • Vatandaş Dişsiz, Dişhekimleri İşsiz! “Yeni Dişhekimliği Fakültesi Açılmamalıdır”
  • SSK ve BAĞKUR’dan Emekli Olan Dişhekimlerine de İlave Ödeme Verilmelidir
  • Dişhekiminin Yanında Başka Bir Dişhekimi de Çalışabilmelidir.
  • Dişhekimleri Daha Fazla Sayıda ve Daha Yaygın Şekilde Kamuda İstihdam Edilmelidir
  • Muayenehane Açılışında, Hizmetin Nitelikli Sunumu İle İlgisi Olmayan Şartların Yerine Getirilmesi İstenmemelidir
  • Dişhekimlerine Yeşil Pasaport Verilmelidir
  • Taşeron Dişhekimliği Kabul Edilemez!

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam