1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Sponsorlu Paylaşim Reklam Yasağina Aykiridir
SPONSORLU PAYLAŞIM REKLAM YASAĞINA AYKIRIDIR

Instagram adlı sosyal medya sitesinde sponsorlu olarak gönderi paylaşan bir meslektaşımız hakkında reklam yasağına aykırılık nedeniyle Odamızca disiplin soruşturması yürütülmüş, 2.916,70 TL para cezası verilmişti. Meslektaşımızın bu karara karşı açtığı davada Ankara 9.İdare Mahkemesi; sosyal paylaşım sitesi üzerinden ücret karşılığında “sponsorlu” gönderilen yayınlamanın doğrudan doğruya hastaları profile aktarım anlamına geldiğini belirtmiş, disiplin cezasını hukuka uygun bularak davayı reddetmiştir.

Daha önceki duyurularımızda belirttiğimiz üzere, mesleğimizi icra ederken uymakla yükümlü olduğumuz reklam yasağı; mesleğimizin itibarını, hastalarımızın haklarını, meslektaşlarımız ve hastalarımızla aramızdaki güven ve dürüstlük ilişkisini korumayı amaçlamaktadır. Sponsorlu paylaşımlar ise mesleğimizi bir ticari faaliyet gibi göstermekte, hastamızın özerkliğini, sağlığını, etik ilke ve kurallar ile bilimsel gereklilikleri değil, diğer meslektaşlarımıza göre daha tercih edilir olmayı öncelediğimiz izlenimi yaratmaktadır. Bu nedenle, sosyal medya sitelerinde mesleki faaliyetlerimize ilişkin “sponsorlu” paylaşımlarda bulunmanın Mahkeme kararında da belirtildiği üzere reklam yasağına ve hukuka aykırılık taşıdığını önemle hatırlatır, bu tür paylaşımlarda bulunulması halinde disiplin yaptırımı uygulamanın kanuni yükümlülüğümüz olduğunu bilginize sunarız.

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam