1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Pandemi Sürüyor, Bakanlik Seyrediyor
PANDEMİ SÜRÜYOR, BAKANLIK SEYREDİYOR

COVID-19 pandemisinde her altı ayda bir yeni bir varyant öncekinden daha hızlı ve daha kolay bulaşır halde çok hızlı şekilde yayılırken, Mayıs ayından bu yana ülkemizde tüm önlemler kaldırılmıştır. Sağlık Bakanlığı, günlük verileri 30 Mayıs’tan sonra haftalık olarak açıklamaya başlamış ve şu anda test sayısı çok az olmasına rağmen haftalık vefat sayısı çok yüksek seyretmektedir. 

Vaka ve ölüm sayılarının resmi açıklamaların çok üzerinde olduğunu biliyoruz.

Resmi rakamlara göre önceki haftayla karşılaştırıldığında vefat sayısı 157’den 337’ye çıkmış durumdadır. 

Sağlık emek meslek örgütlerinin, bilim insanlarının tüm uyarı ve önerilerine rağmen, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle  önlenebilir ölümlerin sayısı artmaktadır. Bahar aylarıyla birlikte pandemi tedbirlerinin gevşetilmesi, yaz aylarındaki turizm hareketliliği ve 9 günlük bayram tatilinin de etkisiyle özellikle son bir aydır Türkiye’de COVID-19 vakaları hızla artışa geçmiştir.  

Yine yaz mevsimi  başında, Sağlık Bakanlığı, kendi verilerine göre günlük vaka sayısının 1000'in altına düştüğünü söyleyerek, sağlık kuruluşları hariç tüm ortamlarda maske zorunluluğundan vazgeçildiğini duyurdu. Maske ve mesafe uyarılarının yeterince yapılmaması, aşılama çalışmalarında gerileme, HES kodu uygulamasının sonlandırılması ve salgının bittiği anlamına gelebilecek mesajlar verilmesi toplumda salgın ile ilgili rehavet oluşturmuştur.  

Son birkaç haftadır yapılan testlerde COVID-19 pozitifliği %50’ye kadar çıkarak -resmi verilere göre bile- 10 kat artmış durumdadır.  

Günlük vaka sayısı 1000’in altına düşünce maske zorunluluğunu kaldıran Bakanlık, vaka sayısı 60.000’e dayanmışken herhangi bir ek önlem almamakta, adeta salgınla mücadele etmeyi bırakmıştır. 

Kimler ölmektedir?

Toplumun tümünü ilgilendiren salgın konusunda vatandaşlarımızın gerçekleri öğrenme hakkı vardır. Vaka ve ölümlerin yaş, cinsiyet, meslek, il vb. düzeyinde şeffaf ve doğru bir şekilde açıklaması yapılmalıdır. 

Salgının ilk döneminde kronik hastalara ilaçlarını eczanelerden reçetesiz almaları için verilen raporların da Haziran ayı itibarıyla bitmesiyle pek çok hastanın reçete yazdırmak için Aile Sağlığı Merkezlerine gitmesi, vaka sayısının arttığı bu dönemde, özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların bulaş riskini artırmaktadır. 

Pandemi ile mücadelede de kriterleri, hastane doluluk oranı, fabrikaların üretim seviyesi ve turizm gelirlerine göre belirleyen iktidarın, önceliği halk sağlığına vermesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz.  

İlimizin 2021 yılının 06-13 Ağustos arası günlük vaka sayısı 1600 civarındayken bugün Ankara’da günlük vaka sayısı 3750 - 4250 aralığında seyretmektedir. 

Bakanlık, vaka sayısındaki artışın hastane yatışlarına yansımadığını ifade etse de, bugün hastanelerimizin Covid dışı hastaların bile ihtiyaçlarına cevap veremediğini unutmaktadır. 

Sağlığa erişim sorunu ve yoksulluk gün geçtikçe artmaktadır. Yine artan Covid vakaları nedeniyle hastanelerden poliklinik randevusu alınamazken, yatak doluluk oranları da ciddi boyuta ulaşmıştır.  

Ankara'da kamu hastanelerinde 1.550- 1600 aralığında erişkin yoğun bakım yatağı bulunmakta olup son aylarda yoğun bakım doluluk oranı %87’nin üstündedir. Her geçen gün yoğun bakım yataklarında Covid hastası oranı artmaktadır. 

Son dönem Sağlık Bakanlığı hastanelerinde randevu sorunu ve artan Covid vakaları nedeniyle acil muayene oranı artmaktadır. İlimizde Sağlık Bakanlığına yapılan her 100 başvurunun 30’u acil servislere yapılmaktadır.  

Bu koşullarda 

- Sağlık merkezlerine yönelik yoğunluğu azaltıcı tedbirler alınmalı,

- Hastanelerde Covid servisleri ve poliklinikleri tekrar açılmalı, 

- Birinci basamak sağlık hizmetlerinde yoğunluğu ve riski azaltmak için raporlu ilaçlar doğrudan eczanelerden alınmalı, raporlar pandemi bitimine kadar uzatılmalı,

- Kapalı ortamlarda ve kalabalık olan açık ortamlarda maske kullanımına devam edilmeli,

- Toplu taşıma, AVM, hastane gibi kapalı ortamlarda ücretsiz maske dağıtımı sağlanmalı,

- HES kodu uygulaması tekrar başlatılmalı,  

- Salgın önlemleriyle ilgili kamuoyu bilgilendirmeleri artırılmalı,

- Etkin filyasyon ve izolasyon uygulanmalı,

- Aşı kampanyalarıyla aşılamaya hız verilmeli, hatırlatma dozları etkili aşılarla yapılmalı,

- Eylül ayında açılacak olan okullara yönelik tedbirler gecikmeden uygulanmalı, 5-11 yaş grubu aşılama programına dahil edilmelidir. 

- İlimizin sağlık alt yapısı güçlendirilmeli, sağlık hizmeti sunumuna engel teşkil eden yetersiz sağlık emekçisi istihdamı sorunu çözülmeli, sağlık emekçisi sayısı arttırılmalı,

- Sağlık hizmetlerin niteliğini etkileyen ve sağlık emekçilerinin motivasyonuna zarar veren başta şiddet ve özlük hakları olmak üzere sorunlarımız çözülmeli,

- İlimizde açılacak Etlik Şehir Hastanesi için 5 kamu hastanesinin kapatılması planlanmaktadır. Bu durum, sağlığa erişimi daha da zorlaştıracağından, kamu hastanelerinin kapatılmasından vazgeçilmelidir.  

Kamuoyuna saygıyla duyururuz. 

 

Ankara Dişhekimleri Odası 

Ankara Tabip Odası 

SES Ankara Şube 

Ankara Aile Hekimleri Derneği 

DevSaglikİş 

TümRadDer

Birlik ve Dayanışma Sendikası 

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam