1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Kapatilan Hastanelerimiz Yeniden Açilmali
KAPATILAN HASTANELERİMİZ YENİDEN AÇILMALI

Bileşeni olduğumuz Hastanemi Açın Platformu(HAP), Etlik Şehir Hastanesinin açılmasıyla 5 kamu hastanesinin daha kapatılacak olması sebebiyle Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir basın açıklaması düzenledi.

Açıklamaya platform bileşenlerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri de destek verdi.

HABERİNİZ VAR MI?

HASTANELERİMİZİ KAPATMAYA DEVAM ETMEK İSTİYORLAR                                     

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapatılacak.

Tıpkı Ankara Numune Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, Ankara Atatürk Hastanesi, Ankara Fizik Tedavi Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi gibi, şimdi yeni açılacak Etlik Şehir Hastanesi nedeniyle 5 hastanemiz daha kapatılacak.

Sadece Dr. Sami Ulus Hastanesi değil, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesi, Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi ve Ulucanlar Göz Hastanesi de kapatılacak. Etlik İhtisas Hastanesi ise bu şehir hastanesinin inşaatı başlarken yıkılan hastanemizdi.

Bunların hepsi eğitim ve araştırma hastanesi, en üst düzey sağlık hizmeti veren hastaneler. Sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin hastaneleri. Ülkemizin dört bir yanından gelen milyonlarca hastaya her yıl şifa dağıttılar. Sayısız uzman doktor, hocalar yetiştirdiler, hemşireler, teknisyenler eğitim aldılar, ülkenin dört bir yanına gidip buradan öğrendikleriyle şifa dağıttılar.

Sadece bunlar da değil, salgın döneminde Ankaralılar’ın sağlığında önemli rol üstlenen 17 semt polikliniğinin de kapanması gündemde.

 Hastanelerimiz kapanınca neler yaşandı?

Ankara Şehir Hastanesi gerekçe gösterilerek kapatılan hastaneler nedeniyle yaşananları hatırlarsak bu beş hastanemiz kapatılınca neler olacağını da anlayabiliriz.

Hastalarımız kolay ulaştıkları hastanelerine, hekimlerine, sağlıkçılarına ulaşamaz oldular. Devasa boyuttaki AVM benzeri hastaneye zor koşullarda gitmek, buradan sağlık hizmeti almak zorunda kaldılar. Hastanenin işleyişindeki sorunlar, içinde sağlık hizmeti almaktaki sıkıntılar saymakla bitmez. Üzerine COVID-19 salgını geldi, Ankara Şehir Hastanesi pandemi hastanesi oldu, altı hastane tek yere toplandığından ve salgın hastanesine dönüştüğünden, salgın dışı hastalara ayrılan hastane kalmadı, yurttaşlarımız hastalanmamak korkusuyla kontrollerine gidemediler, sağlık hizmeti ihtiyaçlarını, kontrollerini, ameliyatlarını ertelediler, COVID-19 dışı sebeplerden ölümler de arttı. Hekime başvurduklarında pek çok yurttaşımızın hastalığı ilerlemişti. Hastanelerin iş yükü birikti, kalabalıklar arttı.

Kapanan hastanelerdeki sağlık çalışanlarından işsiz kalanlar oldu. Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ağırlaştı, yaşamları zorlaştı, ulaşımı zor, kreşi olmayan şehir hastanesine gitmeye zorlandılar. Taşeron şirketlerden geçenler çalışma mekanlarını kaybetti, başka hastanelere dağıtıldılar. Pek çok hekim, sağlık çalışanı emekliliğini istedi, istifa etti, meslekten koptu.

Bu hastanelerimizin en önemli işlevlerinden olan asistan eğitimi bozuldu, çalışma koşulları ağırlaştı. Bir asistan nöbet çıkışı evine giderken direksiyon başında uyudu, kamyonun altında can verdi.

Kapanan altı hastanenin çevresindeki lokantasından, taksicisine esnaf perişan oldu, iflas etti, eczaneler, tıbbi cihaz satan işyerleri zarara sürüklendi.

Tarihi hastane binalarımız çürümeye terk edildi, ya amacı dışında ya da salgının yarattığı baskıyla kısmen sağlık hizmetlerinde kullanıldılar. Kent dokusu zarar gördü, ulaşım ağları yetersiz kaldı, trafik tıkandı, yeni, acayip alt-üst geçitler yapıldı, sadece bu köprü ve bağlantı yollarına yepyeni bin yataklı hastane yapılacak paralar harcandı.

Şimdi mi? Devlet hastanelerinden randevu alıp muayene olmak neredeyse imkansız hale geldi. Hastane kalabalıkları daha da arttı, salgın bitmediği gibi hastaneler şiddetin, bulaşın mekanı haline geldi.

Böylesi bir ortamda, hele bitmeyen salgının yaşattığı derslere rağmen Ankara’nın en önemli beş hastanesini daha kapatmak aklın, bilimin, sağlık hizmetlerinin, vicdanın gereği değildir. Sağlığımızın, kentimizin, hastalarımızın, çevre esnafımızın, tüm yurttaşlarımızın iyiliğinin ranta, kar hırsına, beton merakına feda edilmesidir.

 Dr. Sami Ulus Hastanesi

Şimdi önünde bulunduğumuz hastane, Türkiye’nin en önemli çocuk ve kadın sağlığı merkezlerinden bir tanesi. Tarihi bir hastane. 1963 yılında açıldı, hastanenin kurucu başhekimi Sami Ulus burada görevi başında vefat etti. Hastanenin ne kadar önemli bir merkez olduğunu kendi web sayfasından aktaralım: “Kurulduğundan bu yana Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet sürdüren hastanede 418 yatak ve 1792 personel bulunmakla birlikte; yaklaşık 40 eğitim görevlisi, 210 uzman doktor ile eğitim verilmektedir. Ankara ve çevre illeri dışında Türkiye’nin her yerinden ve dünyanın yaklaşık 80 ülkesinden gelen hastalara 24 saat hizmet sunulmaktadır. Hastanemiz modern cihazlarla donatılmış ve 57 yıllık çocuk sağlığı ve hastalıkları deneyimi ile Türkiye’nin bu alandaki en büyük ve en yetkin sağlık kurumlarından biridir.”

Sadece uzmanlık değil çocuk sağlığı alanında yan dal uzmanlık eğitimleri de verilmektedir. Ankara’da çocuk ve kadın sağlığı alanında kamunun elindeki tek hastanedir. Bu alandaki dal hastanelerinin önemi iyi bilinmektedir.

Bu hastanemizde yılda 946 bin muayene yapılmakta, 205 bin acil başvurusu olmaktadır. Bir yılda 4596 ameliyat, 2103 doğum gerçekleşmektedir. Yirmiüç çocuk 86 yenidoğan yoğun bakım yatağı mevcuttur.

Veriler ortada, bu hastanemizi kapatmak, hastaları, sağlık çalışanlarını, esnafı, tüm Ankaralılar’ı mağdur etmektir. Bulunduğu konum da dikkate alındığında özellikle dar gelirli yurttaşlarımızın, kadın ve çocuklarımızın sağlığa erişiminde çok önemlidir.

 Şehir hastaneleri

Şehir hastanelerine yönelik sorunlar artık saymakla bitmemektedir. Yarattığı kamu zararı Sayıştay raporlarıyla tescil edilmiştir. Torunlarımızı bile borçlandıran bu hastaneler nedeniyle oluşan zararı ne kadar azaltsak kardır.

Atılması gereken ilk adımlardan biri kapatılan hastanelerin açılması, hele hele yeni hastane kapatılmasının asla düşünülmemesidir. Kapanacağı söylenerek bu devlet hastanelerimize yıllardır hiç yatırım yapılmamakta, halkın sağlığı hiçe sayılmaktadır. Buna son verilmeli, gerekiyorsa güçlendirilmeli, ihtiyaç duyulan yatırımlarla tarihi kimlikleri ve işlevleri korunarak sağlık hizmeti vermeye devam etmeleri sağlanmalıdır.

 Ankara’nın her alanda örgütlü 122 kurumu olarak sesleniyoruz:

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapatılmamalıdır. Çocuklarımızın, kadınlarımızın sağlığı için hizmet vermeye devam etmelidir.

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesi, Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi ve Ulucanlar Göz Hastanesi kapatılmamalıdır. Yaşanan ve sonu gelmeyen ekonomik kriz ve salgın döneminde sağlığa erişim daha da zorlaştırılmamalı, hastaneler çevresindeki esnaf daha da perişan edilmemelidir.

Bırakın bunları kapatmayı, kapattığınız Ankara Numune Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, Ankara Atatürk Hastanesi, Ankara Fizik Tedavi Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi tekrar açılmalıdır.

 Her işin başı rant değil sağlık olmalıdır.

 

Hastanemi Açın Platformu

 

Hastanemi açın platformu içindeki kurumlar:

Meslek Kuruluşları

Ankara Barosu

Ankara Dişhekimleri Odası

Ankara Eczacı Odası

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası

Ankara Tabip Odası

Ankara Veteriner Hekimler Odası

Bilgisayar Mühendisleri Odası

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

Harita Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi

Peyzaj Mimarları Odası

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

 Sendikalar

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Merkezi

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Ankara Şubesi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Ankara Bölge Temsilciliği

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Emekliler Sendikası Genel Merkezi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Emekliler Sendikası Çankaya Şubesi

Devrimci Sağlık-iş Sendikası

KESK Ankara Şubeler Platformu

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi

Sosyal İş Sendikası Ankara Şubesi

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası Ankara 1 nolu Şube

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası Ankara 2  nolu Şube

Tüm Emekliler Sendikası Genel Merkezi

Tüm Emekli-Sen Yenimahalle Şubesi

Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi

Dernekler, Vakıflar, Forumlar, Diğer kuruluşlar

  1. Yıl İnsiyatifi

Abdallar Derneği

Alevi Bektaşi Federasyonu

Anadolu Güç Birliği Konfederasyonu

Anadolu Kültür Araştırma Derneği (Aka-Der)

Anıtpark Forum

Ankara CUMOK

Ankara Dayanışma Derneği

Ankara Dersimliler Derneği

Ankara Forumu Derneği

Ankara Kuşsaray Dayanışma Derneği

Ankara Vartolular Derneği

Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği

Atatürk İlkeler Topluluğu

Atılım Üniversitesi GSTMF Mimarlık Bölümü Yapı Akustik Laboratuvarı

Artvin Çevre Platformu (ARÇEP)

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği

Ayrancım Derneği

Bahçelievler Deneme Lisesi Mezunlar Derneği

Batıkent Adnan Kahveci Parkı Dayanışması

Batıkent Batı Sitesi Mahalle Meclisi

Batıkent İlk Yerleşim Mahallesi Meclisi

Batıkent Turgut Özal Mahelle Meclisi

Batıkent Yeni Batı Mahalle Meclisi

Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi

Çankaya Kent Konseyi

Çayyolu Semt Meclisi

Çiğdemim Derneği

Çorum Hitit Dernekleri Federasyonu

Demokratik Alevi Dernekleri Ankara Şubesi

Derelerin Kardeşliği Platformu

Devrimci 78'liler Federasyonu

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Derneği

Divriği Kültür Derneği

Eryaman Dayanışması

Esat Ahalisi Kolektifi

Hacıbektaş Hünkar Hacıbektaş Veli Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği

Hacı Bektaş Eğitim ve Kültür Derneği

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı

Halkevleri

Halkların Demokratik Kongresi ODTÜ Gençlik Meclisi

Hasanoğlan Çalışma Grubu Bileşenleri

Halk Ozanları Kültür Derneği

Hekimhan Köylü Köyü Sosyal Dayanışma Kültür Derneği

İmranlı Vakfı ve Bağlı 124 Köy Derneği

İstanbul Teknik Üniversiteliler Birliği Derneği

İşçi Dayanışma Derneği Ankara Girişimi

İtfaiye Meydanı Esnafları Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği

Karakoçanlılar ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği

Kavaklık İnsiyatifi

Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu

Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği Ankara Şubesi

Mülkiyeliler Birliği

Namık Kemal Mahallesi (Saraçoğlu) Koruma ve Yaşatma Derneği

Nükleer Tehlikeye Karşı Barış ve Çevre İçin Sağlıkçılar Derneği

ODTÜ Mezunlar Derneği

ODTÜ Savunulmalıdır Platformu

Olukman Köy Derneği

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı

Sivas İli Gürün İlçesi Yuva Külahlı Köyleri Dernekleri

Sokak Hayvanları İçin Mücadele ve Organizasyon Derneği

Sosyal Demokrasi Derneği

Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği

Sosyal Hizmet Uzmanları Deneği Ankara Şubesi

Şiddetsiz Toplum Derneği

Topal Karınca Tüketim Kooperatifi

Tüketici Hakları Derneği

Tüketici Hakları Derneği Çankaya Şubesi

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri  Derneği

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı

Veteriner Hekimler Derneği

Yapı Meslek Lisesi Mezunları Derneği

Yenimahalle Kent Konseyi

Zıtlar Mecmuası

Siyasi Partiler

Birleşik Devrimci Parti Ankara İl Örgütü

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Örgütü

Cumhuriyet Halk Partisi Altındağ İlçe Örgütü

Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya İlçe Örgütü

Cumhuriyet Halk Partisi Mamak İlçe Örgütü

Cumhuriyet Halk Partisi Nallıhan İlçe Örgütü

Emek Partisi Ankara İl Örgütü

Halkın Kurtuluş Partisi Ankara İl Örgütü

Halkların Demokratik Partisi Ankara İl Örgütü

SOL Parti Ankara İl Örgütü

Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi Ankara İl Örgütü

Türkiye İşçi Partisi Ankara İl Örgütü

Türkiye İşçi Partisi Yenimahalle İlçe Örgütü

Türkiye Komünist Partisi Ankara İl Örgütü

Yeşil Sol Parti Ankara İl Örgütü

 

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam