1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Güncel Meslek Kodlari Hakkinda
GÜNCEL MESLEK KODLARI HAKKINDA

Değerli Meslektaşlarımız;

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan genel duyuruda “Türkiye genelinde muhtasar ve prim hizmet beyannamesi uygulamasına 01.07.2020 tarihinden itibaren geçilmiş olup, bu döneme ilişkin bildirimlerin 26.08.2020 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan bildirimlerde sigortalıların meslek adı ve kodu bilgilerini gerçeğe aykırı bildirdiği tespit edilen iş yerleri için, aylık asgari ücreti geçmemek üzere, meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacaktır. Bu çerçevede yapılacak olan bildirimlerde yukarıda bahsi geçen hususların dikkate alınması işverenlerimize önemle duyurulur” denmektedir.

Mali müşavirlerimizin konu ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapmış olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte işveren olarak bizim de yanımızda çalışan personelin meslek adı ve kodunu kontrol etmemiz önemlidir.


Güncel meslek kodlarına ait tabloya https://www.turmob.org.tr/mevzuat/Pdf/17555 adresinden ulaşabilirsiniz.

3251.01 Diğer Diş İle İlgili Personel

3251.02 Dişhekimi Asistanı/Yardımcısı

3251.04 Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri

3251.07 Yardımcı Klinik Elemanı (Diş)

3344.07 Dişhekimi Sekreteri

3344.08 Diş Teknik Sekreterliği Meslek Elemanı

Meslek kodu güncellemesi nasıl yapılır?

Cari dönem ve sonrasında verilecek bildirgelerde meslek kodu değişikliği işe giriş uygulaması üzerinden kolayca yapılabilmektedir. İşveren tarafından bu işlem her zaman yapılabilir ve meslek kodu değişikliği cezasına tabi değildir. İşe giriş bildirgesinde meslek kodu güncellemesi için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz;

• İşe giriş ve işten ayrılış uygulamasına e-bildirge kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapın.

• Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ana ekranda yer alan İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme menüsüne giriş yapın.

• Açılan ekranda geçmişe dönük meslek kodu değiştirme ve güncelleme yapmak istediğiniz sigortalının T.C. numarasını yazarak sorgulama yapın.

• Sorgulama yaptıktan sonra sorgulama ekranının altında çıkan ve güncelleme yapmak istediğiniz işe giriş bildirgesini seçin.

• "Sigortalı Meslek Adı" kısmında kişiye uygun meslek kodunu seçtikten sonra "İleri" diyerek personel meslek kodu değiştirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Giriş meslek kodu güncelleme ve değişikliklerinin geçmişe yansımayacağını, sadece cari dönem ve sonrasındaki bildirgelerde yeni meslek kodunun yer alacağını hatırlatmak isteriz. Geçmişe yönelik sigorta meslek kodu değişikliği için SGK’ya işveren tarafından başvuru yapılması gerekmektedir.

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam