1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Ek Ödeme Yönetmeliğinin Belirli Maddelerine Odamiz Tarafindan Dava Açildi
EK ÖDEME YÖNETMELİĞİNİN BELİRLİ MADDELERİNE ODAMIZ TARAFINDAN DAVA AÇILDI

Sağlık Bakanlığı tarafından 12 Ağustos 2022 tarihinde yayımlanan yeni Ek Ödeme Yönetmeliği, önceki yönetmeliğe göre kısmen olumlu yönler içermekle beraber eksik ve yetersiz kalmıştır.
"Beyaz Reform" diye adlandırılan bu yönetmelik, barındırdığı adaletsizliklerle ne yazık ki gerçek anlamda bir reformun çok uzağındadır.

Aynı disiplin suçuna birden fazla ceza uygulanamaz ilkesi; yönetmelikte geçen ek ödemeden kesinti yapılması yoluyla ihlal edilmiştir.
Yine aynı yönetmelikte çalışanların yasal izin ve raporlarında, yasal haklarının çok altında belirlenen gün haricinde ek ödemelerinde kesinti yapılması ve doğum izni gibi diğer yasal izinlerinde de ek ödemede kesinti yapılması ne yazık ki olumlu yönleri de gölgelemektedir.

Yönetmelikte ek ödeme; temel ek ödeme ve teşvik ek ödemesi şeklinde ikiye ayrılmış, temel ek ödeme de sabit ve taban ödeme olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. Performansa dayalı ek ödeme tamamen kalktı denilse de yerini benzer katsayıları içeren teşvik ek ödemesi almıştır.
Sağlık Bakanlığı tarafından hangi kriterlere göre hesaplandığı net olarak belli olmayan teşvik ek ödeme katsayısında ADSM’ler arasında büyük farklar oluşmuş, bu durum benzer işlemleri yapan diş hekimleri arasında da gelir adaletsizliğine neden olmuştur. Yönetmelikte teşvik ek ödemesinde uzman diş hekimi ve diş hekimi için belirlenen katsayılar yetersizdir. Yine taban ek ödemesi için belirlenen katsayılar diş hekimleri için oldukça düşük belirlenmiştir.

Meslektaşlarımızdan gelen tepkiler üzerine; hukuk büromuzun değerlendirmeleri sonucunda, yönetmeliğin belirli maddelerine dava açılmıştır.

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam