1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. E-Belge Başvurusunu Tamamlamayan Meslek Mensupları, Haziran Ayının Sonuna Kadar Serbest Meslek Makbuzlarını Kağıt Ortamında Düzenleyebilirler.
e-Belge Başvurusunu Tamamlamayan Meslek Mensupları, Haziran Ayının Sonuna Kadar Serbest Meslek Makbuzlarını Kağıt Ortamında Düzenleyebilirler.

e - SMM  uygulaması,  01.06.2020  tarihinden  itibaren  serbest  meslek faaliyeti gerçekleştirilen mükellefler için zorunlu olarak başlayacaktır. 

Yaşadığımız salgın sürecindeki kısıtlamalar nedeniyle özellikle e-İmza temini sürecinde bazı zorluklar yaşanmaktadır.

Ancak 509 sayılı VUK Genel Tebliğinde;

e - Belge uygulamalarına dâhil olan mükelleflerin, uygulamaya dâhil oldukları tarihin içinde bulunduğu ayın (e - Fatura  ve  e - Arşiv Fatura uygulamaları için 7’nci günün) sonuna kadar, söz konusu belgeleri kâğıt ortamda da düzenlemeye devam edebilecekleri,

Aynı işlem için e - Belge veya kâğıt ortamdaki belgelerinden sadece birinin düzenlenmesi gerektiği,

e - Belge  uygulamalarına  dahil  olunan  tarihin  ait  olduğu  ayın sonundan   (e- Fatura   ve   e- Arşiv  Fatura  uygulamaları  için  7’nci günden) itibaren, belgelerin e - Belge olarak düzenlenmesinin zorunlu olduğu ve kağıt ortamda belge düzenlenmesi halinde Kanunda yazılı cezaların tatbik edileceği, belirtilmiştir.

Buna göre serbest meslek faaliyetinde bulunan mükelleflerin 30/06/2020 tarihinde kadar serbest meslek makbuzlarını kağıt ortamında düzenlemeleri  mümkündür.

Halen  yapmamış  olanlar  için  Haziran  ayı sonuna  kadar  e-SMM başvurularının tamamlanması hususunu önemle hatırlatırız.

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam