1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Dişhekimliği Fakülteleri Yönetimlerine Duyurumuzdur!
Dişhekimliği Fakülteleri Yönetimlerine Duyurumuzdur!

Fakülteler, dişhekimliği özelinde toplum sağlığı için meslek mensuplarını yetiştirmekte, Dişhekimleri Odaları ise mesleğin toplum ve birey yararına uygulanıp geliştirilebilmesi için mesleki etik kuralları belirlemekte, uygulanmasını sağlamak için çalışmakta, mezuniyet sonrası mesleki gelişime yönelik faaliyetler yürütmektedir.

Bu yüzden mesleğe yeni başlayacak olan dişhekimlerine insan ve toplum yararına bir mesleki uygulama için rehberlik edilmesi, mesleği uygulayan ve iyi uygulanması için Meslek Odası’nda görev yapmakta olan temsilcileri ile etkileşimleri olmaksızın düşünülemez.

Bu işbirliği kuşkusuz 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 12. Maddesinde ve 3224 Sayılı Türk Dişhekimleri Birliği Kanunun 11. Maddesinde yer verildiği üzere bir araya gelmeyi, birlikte söz söylemeyi de içermektedir.

Özellikle son yıllarda düzenlenen mezuniyet yemin töreni programlarından, meslektaş adaylarımıza, mesleklerine adım atarken, meslek odalarının temsilcisi olarak hitap etmemize olanak veren bir akışa yer verilmediği anlaşılmaktadır. Öteden beri uygulanan bu etkileşim yolunun kaldırılması karşısında talebimizi sizinle paylaşmayı önemli buluyoruz.

Bu nedenle Yemin Töreni Programının, Dişhekimliği Fakülteleri ile meslek örgütlerinin iç yapısına, tarihsel birlikte çalışma geleneğine, işbirliği gerekliliğine, katılımcı, demokratik ve özerk üniversite kültürüne uygun bir biçime dönüştürülmesini istiyoruz.

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam