1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Diş Beyazlatma Ürün Reklamina 155.712 Tl Ceza Ve Reklam Durdurma
DİŞ BEYAZLATMA ÜRÜN REKLAMINA 155.712 TL CEZA VE REKLAM DURDURMA

T.C. Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başkanlığı'na Diş Beyazlatma ürünü pazarlayan firma ile ilgili yapmış olduğumuz başvuru, Reklam Kurulu Başkanlığı'nın 09 Mayıs 2023 tarihli toplantısında değerlendirilmiş ve alınan karar aşağıda bilginize sunulmuştur.

Tespitler: Firmaya ait https://b*******-o*****.com/ adresli internet sitesinde yer alan "B****** J*** " isimli ürüne ilişkin tanıtımlarda; "Kullanım sayısının artması ile amalgam dolgu, gebelik, bebeklik ve çocukluk dönemi antibiyotik kullanımı gibi içsel renklenmelere karşı dentin katmanının beyazlatması süreci aktif hale gelebilir. Ananas meyvesinden elde edilen bir enzim bileşiği olan Bromelain, anti-enflamatuar etki ile diş minesinin onarımını hızlandırabilir. Yüksek oranda içerdiği provitamin c ile genetik ve çevresel faktörlere karşı (kahve, çay, sigara, antibiyotik kullanımı, kanal tedavisi sonrası sararma gibi)diş minesini sararma ve incelme gibi durumlardan koruyabilir." ifadelerine yer verildiği tespit edilmiştir. 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda; Kozmetik Mevzuatına tabi bulunan tüm kozmetik ürünlerin, insan vücudunun dış kısımlarına uygulanan ve etkileri geçici olan ürünler olması gerektiği; bu bağlamda inceleme konusu tanıtımlarda yer alan tedaviye yönelik ve endikasyon belirten ifadelerin ilgili mevzuatta belirtilen kozmetik ürün tanımını aşan ve yanıltıcı nitelikte değerlendirildiği; ayrıca şayet anılan ürünler söz konusu reklamlarda belirtilen iddiaları kanıtlayabilir nitelikte ise, bu durumda “kozmetik ürün” kapsamında değil, “beşeri tıbbi ürün” veya “ilaç” kapsamında ruhsatlandırılması gerektiği, “beşeri tıbbi ürün” veya “ilaç” kapsamında değerlendirilmesi gereken ürünlerin reklamının yapılmasının ise mevzuata uygun olmadığı dolayısıyla her koşulda, söz konusu ürün ile ilgili olarak yapılan bu nitelikteki tanıtımların mevcut mevzuata aykırılık teşkil ettiği değerlendirilmiş olup, 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların; 

- Kozmetik Yönetmeliği’nin 4 ve 10 uncu maddeleri, 

- Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik’in 4/c, 5/1-a, 5/1-b, 5/1-c, 5/1-ç, 5/1-d ve 7/1 maddeleri, 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-a, 26 ve 32 nci maddeleri, 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi, 

hükümlerine aykırı olduğuna,

 Buna göre, reklam veren İ***** İ**** T***** Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca 155.712-TL (Yüzellibeşbinyediyüzoniki Türk Lirası) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine karar verilmiştir.

Reklam Kurulu kararları için tıklayınız: https://www.ticaret.gov.tr/tuketici/ticari-reklamlar/reklam-kurulu-kararlari 

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam