1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Covid-19 İle İlgili Bilgilendirme
COVID-19 İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

Değerli meslektaşlarım,

Tüm Dünya ve ülkemiz, yani bütün insanlık Yeni Koronavirüs (Covid-19) olarak adlandırılan ve gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda yaygın ölümlere yol açtığı bilinen bir salgınla karşı karşıyadır. Ülkemiz gibi bizler de mesleki olarak cesitli sıkıntılar içindeyiz bu süreç sonunda da hepimizin maddi ve manevi olarak etkileneceği aşikardır. Biz dişhekimleri, toplum sağlığına hizmet etmemizden dolayı kamu görevini yerine getiren meslekler arasındayız.

Bu dönemle ilgili sizleri kısaca bilgilendirme ihtiyacı duyduk. Rutin oda çalışmalarımız ve yönetsel toplantılarımız online olarak devam ediyor.

Ankara Dişhekimleri Odası olarak Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinde korunma yöntemleri başta olmak üzere ilk günden itibaren sizlere ve vatandaşlarımıza bütün iletişim kanallarımızı kullanarak bilgilendirmeler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

12 Mart'ta Sağlık meslek örgütleri temsilcileriyle beraber Sağlık Bakanıyla yaptığımız toplantıda salgınla ilgili alınması gereken önlemler içine özellikle toplu çalışma merkezlerindeki diş hekimliği uygulamalarıyla ilgili gerekli önlemlerin alınması yönünde görüşlerimizi ilettik.

Akabinde Bakanlık ve TDB , Covid-19 salgınıyla ilgili olarak, sağlık tesislerindeki yoğunluğun en aza indirilmesi amacıyla ADSM, ADSH ile 2. Ve 3. Basamak sağlık tesislerinde diş polikliniklerinin MHRS randevularının iptal edilmesi ve durumun vatandaşlara bildirilmesi yönünde genelgelerini yayınladılar.

Covid-19 salgınıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütünün ve TDB nin önerileri doğrultusunda Dental İşlemler Sırasında Klinikte Uyulması Gereken Prosedürleri,
ayrıca Covid-19 yönünden hasta değerlendirme bölümünü ekleyerek guncelledigimiz anamnez formunu sizlerle paylaştık, formu web sitemizden indirebilirsiniz.

COVID-19 salgını nedeniyle en yüksek risk altında bulunan meslektaşlarımızın koruyucu ekipmana erişmekte zorluk çekmesi üzerine Sağlık Bakanlığı Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu Başkanlığı, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ve Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş.(USHAŞ) ile iletişim kurarak bu sorunun en kısa zamanda çözülebilmesi için girişimlerde bulunduk.

Ayrıca özel üreticilerle irtibata geçerek son dönemde fiyatları artmış olan kişisel koruyucu ekipman temininin uygun koşullarda sağlanmasıyla ilgili çözümler üretmeye çalışıyoruz.

Koruyucu siperlikleri gönüllü üreten insiyatiflere iletişim halindeyiz.
En son USHAŞ ile yaptığımız görüşme sonrası sizlerden talep toplama aşamasına geldik.
Kişisel koruyucu ekipmanın en düşük ücretle meslektaşlarımıza ulaştırılmasını sağlayacağız.
Malzemelerin dağıtımıyla ilgili gelişmeleri sizlere paylaşacağız.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığıyla, isteyen meslektaşlarımızın kliniklerinin dezenfeksiyonunu sağlamak üzere görüşmeler yapıyoruz. Sizleri bu konuyla ilgili de bilgilendireceğiz.

Bildiginiz gibi, COVID-19 salgını nedeniyle dişhekimliği hizmet sunumu etkilenmiş, büyük oranda da kesilmiştir.

Acilen yürürlüğe girecek finansal destek önlemleri ile meslektaşlarımızın ve sektörün bu kriz dönemini en kolay şekilde atlatmalarının önemini birçok platformda dile getirdik.


Kazancı bütünüyle çalışmasına bağlı olan meslektaşlarımız, bu dönemde gelir elde edemedikleri, ancak personel, kira, cihaz bedelleri gibi ödemelerini yapmak zorunda kaldıklarından 31 Mart 2020 tarihine kadar ödenmesi gereken ancak ödenmemiş 2020 üye aidatlarının meslektaşlarımıza destek olmak amacıyla son ödeme tarihinin 30 Haziran 2020 'ye ertelenmesine karar verilmiştir.

Yenilen web sayfamızda online ödeme sistemimiz de kullanıma açılmıştır.

Ayrıca KDV, gelir vergisi ve muhtasar vergileriyle ilgili güncellemeleri de size aktarıyoruz.

Kliniklerimizde çalışmadığımız veya çalışma saatlerimizi acil müdahalelerle sınırlandırdığımız bu günlerde yanımızda çalışan SGK'lı çalışanlarımızla ilgili Kısa Çalışma Ödeneği hakkında bilgiye ve başvuru yöntemine web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Anlaşmalı olduğumuz banka şubesiyle meslektaşlarımız için en az birkaç ay ödemesiz, uygun şartlı kredi imkanı oluşturmaya çalışıyoruz.

Ülke çapında tüm toplantılar ve genel kurullar iptal edildiği için 2 yılda bir Nisan ayında yapılan olağan genel kurullarımız da iptal edilmiştir.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgenin ardından 65 yaş ve üzerindeki meslek büyüklerimiz ile iletişime geçerek ihtiyaç hissettiklerinde yanlarında olduğumuzu bildirdik.

Odamıza bazı özel ağız diş sağlığı merkez ve polikliniklerinde çalışan dişhekimlerinin acil olmayan hastalara bakmaya ve yeterli  koruyucu önlemler alınmadan çalışmaya zorladığı şikâyetleri gelmektedir. Bunun yanı sıra acil olmayan hastalara bakmayı reddeden dişhekimlerinin işten çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya kaldıkları yönünde yakınmaları da almaktayız.

Bu tutum içerisinde olan bazı özel ağız diş sağlığı merkez veya poliklinik sahipleri ve yöneticilerine, yaşanan salgının boyutunu ve vahametini hatırlatarak sağlık çalışanlarının ve toplumun sağlığının korunması yönünde sorumlu davranmaları uyarısını yapmak istiyoruz.

Ücretli çalışan meslektaşlarımızın bu tehdit ile karşılaşmasının etik değerler ve deontoloji ile bağdaşmadığını hepimiz biliyoruz. Dişhekimlerinin hak ve menfaatlerini korumakla yükümlü olan bir meslek örgütü olarak gerekirse bu konuda İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunacağımızı bildirir, tüm meslektaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ederiz.

Meslektaşlarımızın bizlere verdiği destekle ve ilgili kanunlardan aldığımız yetkiyle diş hekimlerinin  haklarını savunmak ve sorunlarına çözümler üretmek görevini kararlılıkla sürdürüyoruz. Mesleğini çeşitli şekillerde icra eden tüm meslektaşlarımız için var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Şeffaflık ilkesi ve haber alma hakkına olan bağlılığımız gereği, önümüzdeki süreçte de sizi bilgilendirmeye devam edeceğimizi belirterek her birinize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.

Ankara Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu adına
Dr. F. Serhat Özsoy

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam