1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Basın Açıklaması
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Basın Açıklaması

Dünya Kadınlar Günü'nü bu yıl Dünya’nın her köşesinde, hayatın her alanında kadınların ve kız çocuklarının elde ettiği başarıları kutlarken depremin yıkıcı gölgesinde, kaybettiğimiz canlar için mücadeleye devam ederek karşılıyoruz. 

Bu yılın teması, Dünya’da toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletmek için teknoloji ve yeniliğe duyulan ihtiyacı vurgularken, ülkemizde yaşanan deprem felaketine “kader planı” teması kazandırılarak kadın ve çocuk istismarlarına göz yumulmaktadır. Ancak deprem gibi kadına şiddet de kader değildir!

Yapısal adaletsizliklerden, hayatın her alanında maruz kaldıkları şiddetten onları en kötü şekilde etkileyen ardı ardına gelen krizlere, kişisel özerkliklerinin ve bedenleri ile yaşamları üzerindeki haklarının reddedilmesine kadar karşılaştıkları devasa engellerin de farkındayız. Kadınların siyasal, sosyal ve ekonomik alanda eşit olarak yer almasını sağlayacak toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları samimiyetle uygulanmalıdır. Demokratik, ve sosyal bir hukuk devletinde kadının eşit ve özgür bir birey olduğu, tüm kurul ve kuruluşlarda  kadın haklarına aykırı hiçbir söylem ve eyleme izin verilmemelidir.

Cinsiyete dayalı ayrımcılık herkese zarar verir – kadınlara, kız çocuklarına, erkeklere ve erkek çocuklarına.

Dünya Kadınlar Günü eylem çağrısıdır.

Şiddetten kurtulduğumuz bir hayata kavuşmanın bugün için üretebildiğimiz formülü İstanbul Sözleşmesi ve onun bütünsel yaklaşımı olduğu gibi, deprem ve doğal afetlerin yıkıcı sonuçlarından da kurtulabiliriz, afetin yarattığı mağduriyetler, kadınların her alanda yaşadığı eşitliksizliklerin giderilmesi ve haklarına erişimini sağlayabiliriz. Kadınların yaşam haklarının güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya yönelik tartışmalardan vazgeçilmelidir. 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesinin eksiksiz olarak uygulanması sağlanmalıdır.

Bizler; uzun mücadeleler sonucunda elde edinilmiş Kadın Hakları kazanımlarından vazgeçilmesine yönelik her türlü girişime karşı olduğumuzu ve dayanışma içerisinde mücadelemizi sürdürme kararlılığıyla Cinsel istismara ve sömürüye karşı korumayı güçlendirmeye yönelik,  kadınların tam katılımını ve liderliğini hızlandırmaya yönelik, temel haklarını büyük kişisel bedeller karşılığında talep eden kadınların yanında yer almak için harekete geçmeliyiz

21.Yüzyıl “ Kadın Yüzyılı” olacaktır… istiyoruz… Umut ediyoruz… inanıyoruz…

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam