1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. 8 Mart Dünya Kadinlar Günü
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

164 yıl önce, New York’ta 40.000 dokuma işçisi, sadece daha iyi çalışma koşulları isteyerek bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ve ardından çıkan yangında fabrika önünde kurulu olan barikatlardan kaçamaması sonucu
129 kadın işçi hayatını kaybetti.

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid19 pandemisinde kadına yönelik ekonomik, psikolojik, fiziksel ve cinsel şiddet, kadın bedeni, emeği üzerindeki sömürü ve baskıyla birlikte ev içi iş yükünün de çok daha fazla arttığı gözlemlenmiştir

Bu dönemde kadın istihdamının azalması, derinleşen yoksulluk ve sosyal desteklerin verilememesi, yani cinsiyete dayalı sosyal ve ekonomik ayrımcılık, kadınları şiddete karşı daha korumasız hale getirmiştir. 

Yine araştırmalar gösteriyor ki kadın sağlık çalışanları erkek sağlık çalışanlarından daha çok sözel, psikolojik, fiziksel şiddete maruz kalmaktadır.
Kadınlara ve sağlık çalışanlarına yönelik aşağılayıcı söylemler ve cezasızlık şiddeti körüklemektedir.

İlk imzacısı olduğumuz İstanbul Sözleşmesi’nin ve cinsiyet eşitliğinin bile tartışmaya açıldığı bu dönemde de kadınlar haklarından vazgeçmemiştir.
Devlet, kadınların sosyal konumunu yükseltmek için toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak politikalar geliştirmeli, İstanbul Sözleşmesi ile 6284 sayılı yasa tam ve istisnasız uygulanmalıdır.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde

kadına yönelik her türlü ayrımcılık ve şiddete karşı mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kez daha belirtiyor, eşitlik ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınları saygı ile anıyoruz.

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam