1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. 25 Kasim Kadina Yönelik Şiddete Karşi Uluslararasi Mücadele Günü
25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

Dünya kadınlarının şiddete karşı uluslararası dayanışma günü olan 25 Kasım’ı bu yıl, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi koşullarında karşılıyoruz. 

Ülkelerin pandemi önlemlerinden biri olarak uyguladığı "evde karantina ve izolasyon" koşullarında yaşayan kadınların ve çocukların bu süreçte nasıl etkilendiğine yönelik yapılan araştırmalar psikolojik, ekonomik, dijital, fiziksel ve cinsel şiddetin arttığını göstermektedir. Özellikle karantina dönemlerinde acil yardım hatlarına yapılan başvuru sayısındaki olağanüstü artış da bu veriyi desteklemektedir. 

Salgın sürecinde kadınların daha da yoksullaşması, “evde olmak” bir zorunlu sağlık tedbiri iken, şiddete en çok maruz kalınan yer olan evlerin güvensiz hale gelmesi, İstanbul Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması, yöneticiler tarafından kullanılan ayrımcı eril dil ve cezasızlık, şiddeti akıl almaz boyutlara taşıdı. 

Kadına yönelik şiddeti azaltmanın yolunun
toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların sosyal konumlarını yükseltmekten geçtiğini biliyoruz. 

Kadına yönelik şiddetle mücadele için ulusal eylem planlarında, yaygınlaştırılmış toplumsal cinsiyet eğitimleri, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik ek koruyucu ve destekleyici tedbirler yer almalı, sivil toplum kuruluşları, akademi, idari yönetimler ve bakanlıklarla ortak çalışmalar yapılmalıdır. 

Kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına ilişkin sözleşme Cedaw, 
kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ile bunlarla mücadeleye ilişkin İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa uygulanmalıdır. 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, kadını ezen, yok sayan, ötekileştiren, öldüren her türlü yaklaşımın karşısında; kadınların haklı mücadelesinin yanındayız.

Ankara Dişhekimleri Odası

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam