1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. 01 Aralik Dünya Aids Günü
01 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ

AIDS, "Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu" olarak adlandırılan, etkeni HIV olan, bağışıklığı düşüren bir hastalıktır.

Hastalığa neden olan HIV virüsü immün sistemde önemli rol oynayan hücreleri yok ederek bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olur.

Dünya AIDS Gününün bu teması bu yıl “Eşitsizlikleri sonlandır. AIDS’i sonlandır” şeklinde belirlenmiştir.

Türkiye’de HIV enfeksiyonu tedavisinde kullanılan ilaçlar sağlık güvencesi kapsamında yer almakta ve HIV pozitif bireylerin tedaviye erişimi sağlanabilmektedir. Ancak henüz bu anti-HIV tedavi uygulamalarının birinci basamak sağlık hizmetlerine ve üreme sağlığı programlarına entegrasyonu sağlanmamıştır.

Neredeyse iki yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan salgın da açıkça göstermektedir ki; sağlığın her alanında, eşitsizlikleri dikkate almayan çabalar sınırlı fayda sağlayabilir. 

AIDS’in yayılımının durdurulması da, ancak eşitsizliklerin son bulması, toplumun bulaşma ve korunma yolları konusunda bilinçlenmesiyle mümkün olacaktır.

#1Aralık #DünyaAIDSGünü

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam