1. Ana Sayfa
  2. Duyurular
  3. Limited – Anonim Şirketler (Ağiz Diş Poliklinikleri Ve Ağiz Ve Diş Sağliği Merkezleri )’ E-Arşiv Düzenlenmesi Hk
LİMİTED – ANONİM ŞİRKETLER (AĞIZ DİŞ POLİKLİNİKLERİ VE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZLERİ )’ E-ARŞİV DÜZENLENMESİ HK

LİMİTED – ANONİM ŞİRKETLER (AĞIZ DİŞ POLİKLİNİKLERİ VE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZLERİ )’ E-ARŞİV DÜZENLENMESİ HK

Limited – Anonim Şirketler (Ağız Diş Poliklinikleri ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri)’nin kağıt ortamında kestikleri faturanın vergi mükellefler için vergiler dahil toplam tutarı 5.000 TL ve vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen vergiler dahil toplam tutarı 30.000 TL ’ yi aşanlar için e arşiv fatura nasıl kesileceğini birlikte göstereceğiz.

 E-arşiv fatura kesebilmemiz için öncelikle bağlı olduğumuz vergi dairelerinden daha önce almış olduğumuz internet vergi dairesinde kullanacağımız şifrelerimizin olması gerekmektedir. Bu şifremiz yoksa bağlı olduğumuz vergi dairesinden yetkili olan şirket müdürü veya vekâletname ile vekil ettiği kişi tarafından alınabilmektedir. Şahıs mükellefiyeti olanlar ise interaktif vergi dairesi sitesinden gerekli bilgileri girerek alabilirler.

Hazırladığımız video'ya ulaşmak için tıklayınız.

Not: Bireysel Vergi Mükellefleri ( Muayenehaneler ) için en kısa zamanda bilgi paylaşmı yapılacaktır.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

E arşiv fatura düzenlenebilmesi için E ARŞİV PORTALINA 8 haneli kullanıcı kodu ve 6 haneli şifremiz ile sisteme giriş yapıyoruz.

E arşiv portalına girdikten sonra ilk olarak sol üst köşedeki modül seçiniz kısmından e arşiv portalı seçiyoruz. Daha sonra sol tarafta bulunan kullanıcı işlemlerinden kullanıcı bilgileri kısmından istenen bilgileri girerek kaydet butonu ile bilgilerimizi güncelliyoruz.

Sol taraftaki belge işlemleri menüsünden 5000/30000 TL fatura oluştur butonunu tıklayarak e-arşiv fatura düzenleme işlemine başlayabiliriz. Fatura oluştur butonunu tıklayınca açılan ekranda bulunan belge no kısmını sistem kendisi oluşturacak ve 1 nolu faturadan başlayacaktır. Fatura tarihi ve saatini sistem otomatik olarak ekrana getirmektedir. İstenildiği taktirde bu tarih en fazla 7 gün öncesi olarak değiştirilebilir.

Satış butonu otomatik ekrana gelmiştir. Bu buton tıklanarak diğer işlemlerde seçilebilir.

Alıcı kısmına TC kimlik numarası veya vergi numarası girilir. Ad soyad veya unvan ekrana otomatik olarak gelecektir. Adres kısmını da yazdıktan sonra işlemimize satır ekle ile devam ediyoruz.

Yapılan hizmetin çeşitliliğine göre birden fazla satır ekleyebiliriz.

Örnek olarak hastamıza diş muayenesi ve 2 adet implant uygulaması yaptığımızı varsayalım.

Birinci satırda hizmete muayene ücreti, miktara 1, birime adet, tutara kdv hariç rakamı ve kdv oranı olarak da % 8 i seçiyoruz.

İkinci satırda hizmete implant uygulaması, miktara 2, birime adet, birim fiyata kdv hariç rakamı ve kdv oranına da yine % 8 i seçiyoruz.

Sistemin faturamızın son halini hesapladığını görüyoruz.

Not yazan kısma faturanın ödenecek tutarını yazı ile yalnız … tldir diyerek belirtiyoruz, ayrıca başka bir açıklama girmek istersek onu da ilave ediyoruz.

Faturayı oluştur butonuna tıkladıktan sonra oluşan faturayı artık 5000/30000 TL Taslaklar bölümünde görebiliriz.

5000/30000 TL Taslaklar kısmını tıklıyoruz. Taslaklar kısmında başlangıç ve bitiş tarihlerini seçerek sorgula butonuna basıyoruz. Düzenlemiş olduğumuz fatura ekrana gelecektir. Faturanın başındaki kutucuğu tıklayarak görüntüle kısmından ekrana görüntüsünü alıp, inceleyebilir, düzenle kısmından faturada bulunan eksiklikleri düzeltebilir, iptal kısmından faturamızı iptal edebilir, indir butonundan faturamızı indirerek, kontrol amaçlı yazdırabilir,  faturayı kestiğimiz kişi veya kuruma kontrol amaçlı mail atabiliriz. Faturamızı kesmiş olmakla birlikte henüz onaylanmamış taslak bir faturadır. Faturamızı kontrol ettikten sonra gib imza butonuna tıklayarak faturamızı onaylayabiliriz. Bu butona tıkladığımızda öncelikle interaktif vergi dairesinden girmiş olduğumuz cep telefonu ekrana gelecek ve fatura onaylamak için bu telefona şifre geleceği tarafımıza bildirilecektir. Şifre gönder butonuna tıkladığımızda cep telefonumuza gelen şifreyi ilgili yere yazıp, tamam dediğimizde fatura onaylandı mesajı ekrana gelecektir. Onaylanan fatura sistem üzerinden iptal edilememekle birlikte, onaylanan faturanın nasıl iptal edileceğini maliye bakanlığı veya mali müşavirinize danışabilirsiniz.

Taslaklar kısmında sorgula butonu ile onaylanan faturamızı artık görebiliriz. Onaylanan faturamızı indir butonu ile indirip, ilgili kişi veya kuruma mail atabilir ya da isteğe bağlı olarak yazdırıp, kaşe imza ile müşterimize verebiliriz. Kesmiş olduğumuz faturalar sistemde 6 ay muhafaza edilecek, daha sonra sistem tarafından silinecektir. Bu sebeple bilgisayarımızda bir klasör açarak indirmiş olduğumuz faturalarımızı bu klasöre kopyalamamız ve gerekli yedekleme işlerini yapmamız gerekmektedir.

Hazırladığımız video'ya ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş

Diğer Duyurular
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam