1. Ana Sayfa
  2. Duyurular
  3. Basin Açiklamasi - "koronavirüs Salgininin Yarattiği Ekonomik Olumsuzluklar Ve Dişhekimlerinin Talepleri"
BASIN AÇIKLAMASI - "KORONAVİRÜS SALGINININ YARATTIĞI EKONOMİK OLUMSUZLUKLAR VE DİŞHEKİMLERİNİN TALEPLERİ"

Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı koronavirüs salgınında en yüksek risk gruplarının ilk sıralarında dişhekimleri de yer almaktadır. Dişhekimliği hizmetlerinin kısıtlandığı, dişhekimlerinin salgın nedeniyle sadece acil vakalara müdahaleler dışında özel ADSM, poliklinik ve muayenehanelerinde çalışamadığı bu ortamda 12.408 özel muayenehane ve 5 bini aşan özel ağız diş sağlığı merkezi ve polikliniği sahibi dişhekimleri ile buralarda görev yapan 26 bini aşkın dişhekimi ve bir o kadar da yardımcı personel, ağız diş sağlığı laboratuvarları ve çalışanları, diş malzemeleri endüstrisi, yaşanan kriz dönemi sağlık hizmet sunucuları olarak  sürdüremeyecekleri bir ekonomik ortama sürükleneceklerdir.

Acilen yürürlüğe girecek finansal destek önlemleri ile meslektaşlarımızın ve sektörün bu kriz dönemini en kolay bir şekilde atlatmalarının önemini birçok platformda dile getirdik. Vergi ve SGK primlerinin ertelenmesi, bu süreçte sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenmesi için Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifinin bir an önce yasalaşması yönündeki taleplerimiz gerçekleşmiştir. Türk Dişhekimleri Birliği olarak tüm sağlık çalışanları adına teşekkür ederiz.

Türk Dişhekimleri Birliği pandemi başlangıcında iki önemli sınav vermiştir:

1) 11.03.2020 tarihli  'Dişhekimliği ve Covid-19' paylaşımı ile dişhekimliği uygulamalarının önemini ilk olarak vurgulayarak,

2) Dişhekimliği tedavilerini acil müdahaleler seviyesine düşürerek.

Pandeminin önlenmesi konusunda en erken refleksi göstermiş ve toplum sağlığını öncelediğini ispat etmiştir.

Yine göstermiş olduğu sorumluluk bilinciyle; koronavirüs salgınının yaşanması nedeniyle hem tedavi sürecinin etkinliği hem de tedaviyi yapacak olan  sağlık çalışanlarının bu sürece hazırlanmasını amaçlayarak, sağlık çalışanına yönelik şiddet  mitingi ve sonrasındaki iş bırakma eylemi de ertelenmiştir.

Pandemiden en çok etkilenen meslek grubu olarak bu tarihi sorumluluğu yerine getirmemize rağmen açıklanan finansal destek programında dişhekimliği mesleği unutulmuş, koronavirüs salgınının yaratacağı ekonomik olumsuzluklara karşı hükümetin hazırladığı 100 milyar TL'lik “ekonomik istikrar paketi”, dişhekimliği sektöründe hayal kırıklığı yaratmıştır.

Öncelikle sorunun doğru tespiti yapılıp sonrasında çözümler üretilmelidir. Ne yazık ki ilk açıklanan pakette sorunlar doğru tespit edilememiş ve reel çözümler üretilememiştir.

Bu bağlamda Türk Dişhekimleri Birliği olarak önerilerimiz aşağıda sıralanmıştır:

- Havayolu taşımacılığı gibi belli kesimin yararlanacağı bir sektörde bile, pandemi kararları doğrultusunda KDV %1’e düşürülmüştür. Pandemiden dolayı, kamu ve özel sağlık kuruluşlarında acil tedaviler dışında müdahale yapılamamasından dolayı pandemi sonrası, hastaların diş tedavilerine daha kolay ulaşabilmesi amacıyla bu ülkede yaşayan herkesin yararlandığı sağlık hizmetlerinde de KDV’nin %1’e indirilmesi gereklidir.

- Bu süreçte sadece acil vakalara müdahale eden dişhekimliği özel sağlık kuruluşlarında elektrik, doğalgaz, su faturalarında son 3 ay veri ortalamasının alınması adil değildir. Sağlık kuruluşlarında bu verilerin pandemi sonunda okunup faturalandırılması sonradan yapılmalıdır.

 - Muayenehanelere finansal destek sağlanmalıdır.

- Kredi borcu olan dişhekimlerinin borçlarının faizsiz yeniden yapılandırılması ve/veya devlet bankalarından 6 ay ödemesiz faizsiz kredi olanakları ile finansal destek sağlanarak özel banka borçlarının kapatılmasının önü açılmalıdır.

- Bu zor zamanda özel sağlık kuruluşlarının çalışmaları çok azalmasına rağmen yardımcı personelin istihdamında azaltmaya gitmemek açısından kısa çalışma ödeneğinin koşulsuz uygulanması gereklidir.

- Kısmi zamanlı maaş ödemelerinde en az 12 aylık geçmişe yönelik prim ödemesi koşulu, pandeminin ülkemizde ilk vaka olarak görüldüğü 10 Mart tarihine revize edilmelidir.

Türk Dişhekimleri Birliği

Paylaş

Diğer Duyurular
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam