1. Ana Sayfa
  2. Ado'dan Size Özel
  3. Hukuki Görüşler
  4. Yasa İle Uzmanlik Anayasa Mahkemesinde

Sevgili Mesleştaşlarım,

Bildiğiniz üzere , 6225 sayılı Torba Yasa’da bir çok düzenlemelere yer verilmiş olup, bu düzenlemelerden birine göre de dişhekimliğinin; Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi, Çocuk Diş Hekimliği, Endodonti, Ortodonti, Periodontoloji, Protetik Diş Tedavisi ve Restoratif Diş Tedavisi şeklindeki 8 ayrı çalışma alanı uzmanlık dalı olarak belirlenmiştir. Ayrıca, bu alanlarda doktora eğitimini tamamlamış olanlar ile bu eğitimlerine 26.4.2011 tarihine kadar başlamış olanlara anılan eğitimi tamamlamaları halinde uzmanlık belgesi verileceğine ilişkin hüküm de 6225 sayılı Yasa’da geçici madde olarak yer almıştır.

Alınan bilgiye göre; 6225 sayılı Yasa’da yer alan düzenlemelerden; bir kısım SGK belgelerinin imha edilmesinden kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazların isteği halinde Sağlık Bakanlığına devredilmesine; etik kurulların bileşiminden hekimlik ve diş hekimliğinde uzmanlık alanları ve uzmanlık sürelerinin belirlenmesi ile belirlenen bu uzmanlık alanlarında doktora yapmış olanlara uzmanlık belgesi verilmesine ilişkin hükümlerin yürütmesinin durdurulması ve iptali için 10.06.2011 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Anayasa Mahkemesinde dava açılmıştır.

Dava ile ilgili gelişmeler süreçte ayrıca paylaşılacaktır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam