1. Ana Sayfa
  2. Ado'dan Size Özel
  3. Basin Açiklamalari
  4. Cumhuriyetimizin 89. Yili Kutlu Olsun
2012-10-29
CUMHURİYETİMİZİN 89. YILI KUTLU OLSUN

Sevgili Meslektaşlarımız,

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

Bağımsızlık mücadelemizi verdiğimiz Kurtuluş Savaşımızı bitirdiğimizde imzalanan Lozan Barış Antlaşmasının ardından doğan ve yönetim şekli henüz belli olmamış devlet yönetimi için, Atatürk’ün öncülüğünde taslağı hazırlanan Cumhuriyet önergesi 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu ve kabul edildi. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

Türk milletinin kendi iradesi ile verdiği bağımsızlık mücadelesinin sonucu Cumhuriyet yönetimi ile taçlandırılınca, millet hukuki, toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlardaki Atatürk devrimlerini de benimseyerek bu yönetim şekline değer katmış ve Türkiye Cumhuriyeti tarih sayfalarında medeni devletler sınıfındaki yerini almıştır. Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı ile Türk Milleti, seçme ve seçilme hakkını elde etmiş, başka ülkelerin boyunduruğundan kurtulmuş ve egemenliğine kavuşmuştur. Tüm Yurtta 29 Ekim, Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve dava arkadaşlarını sonsuz minnet duygularıyla anarken, onların Cumhuriyete olan inancının şu günlerde de Türk milletinin büyük bir kısmında aynı canlılığıyla sürmekte olduğuna olan inancımızın çoşkusuyla, milletimizin ve meslektaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz.

Sağlıkla kalın.

Ankara Dişhekimleri Odası
Yönetim Kurulu

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam