1. Ana Sayfa
  2. Ado'dan Size Özel
  3. Basin Açiklamalari
  4. Ankara İçin Yaşamsal Talebimizi Tekrarliyoruz: Kapatilan Hastanelerimizi Açin!
2020-08-10
ANKARA İÇİN YAŞAMSAL TALEBİMİZİ TEKRARLIYORUZ: KAPATILAN HASTANELERİMİZİ AÇIN!

COVID-19 hastalığı yayılmaya devam ediyor. Ülkemizde de bir süre inişe geçen hasta ve can kaybı sayıları ne yazık ki tekrar artış eğiliminde. Ankara da hastalığın en fazla artış gösterdiği iller arasında sayılıyor.

Bizler Ankara'daki tüm örgütlü yapılar olarak bu salgının ortaya çıktığı günlerde artacak sağlık hizmeti ihtiyacını ve COVID-19 dışı hastalıkların tedavilerindeki olası aksamaları öngördük ve Hastanemi Açın Platformu (HAP) adıyla bir araya geldik. Temel talebimiz Ankara Şehir Hastanesi'nin açılması gerekçesiyle kapatılan hastanelerimizin tekrar açılmasıdır. 6 Nisan 2020'de yaptığımız açıklamamızda dile getirdiğimiz tehlikeler ve ihtiyaçlar ne yazık ki şimdi daha da açık biçimde ortaya çıktı. Bu açıklamamızdan sonra hastanelerimizin açılması konusundaki tek gelişme kapatılan Dışkapı Çocuk Hastanesi'nin bir bölümünün Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından COVID-19 kliniği olarak kullanılmaya başlanması oldu.

Ankara'da devlet hastanelerinde acil ameliyatlar dışında ameliyatlar yapılamıyor. Ortopedi, göz, göğüs cerrahisi, kalp cerrahisi, genel cerrahi, ürolojik cerrahiler gibi pek çok cerrahiler erteleniyor. Şeker hastaları, böbrek, karaciğer hastaları gibi pek çok kronik hasta için yatırılacak yataklı servis bulunamıyor. Hastalarımız salgın hastalığa yakalanma endişesiyle COVID-19 hastalarının tedavi gördüğü hastanelere gitmeye çekiniyorlar ve 5 aydır sağlık hizmeti ihtiyaçlarını erteliyorlar.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nün 28 Temmuz 2020 tarihli toplantı kararları Ankara'daki sıkışıklığı ortaya koyuyor. Devlet hastanelerindeki yoğun bakım yataklarının tamamı, servis yataklarının en az yarısı COVID-19 hastalarına ayrıldı ve acil olmayan ameliyatlar belirsiz bir tarihe ertelendi.

Tekrar ediyoruz, bu kararlar salgının başındaki uyarılarımızda ne kadar haklı olduğumuzu açıklıkla gösteriyor. Tüm yetkilere sesleniyoruz:

Kapattığınız hastanelerimizi açın. Bazılarının COVID-19, bazılarının diğer hastalar için kullanılması ve tüm hastaların güvenle, ertelemeden tedavilerine başlayıp sürdürmeleri için gerekli ortamı hazırlayın. Ankara Numune Hastanesi'ni, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi'ni, Dışkapı Çocuk Hastanesi'ni, Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'ni, Ulus Devlet Hastanesi'ni açın.

Bizler Ankaralılar olarak bu hastanelerin yeniden açılması ve sağlık hizmetlerine kazandırılması konusunda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Yeter ki sizler yanlışta ısrarcı olmayın, hastanelerimizi açarak Ankaralıların sağlığına iyi gelecek bir adım atın.

Daha da geç olmadan, tedaviler aksamadan, ölümler artmadan!

Hastanemi Açın Platformu

Ankara Barosu

Ankara Dişhekimleri Odası

Ankara Eczacı Odası

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası

Ankara Tabip Odası

Ankara Veteriner Hekimler Odası

Bilgisayar Mühendisleri Odası

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

Harita Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi

Peyzaj Mimarları Odası

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam