1. Ana Sayfa
  2. Basinda Biz
  3. Mezun Çok, İstihdam Yok!
MEZUN ÇOK, İSTİHDAM YOK!

Popülist yaklaşımla, plansızca açılan, akademik kadrosu ve teknik donanımı yetersiz diş hekimliği fakülteleri ve eğitim kalitesindeki düşüşle birlikte hekim sayısının kontrolsüz artması hem toplumdaki sağlık mesleği algısında değer kaybı yaratarak mesleğin itibarını sarsmakta, hem de ülke kaynaklarının verimsiz kullanılmasına, mevcut işsiz ordusuna hekimlerin de eklenmesine sebep olmaktadır.

Mezun olup devlet kurumlarına atanmayan, klinik açacak maddi gücü de olmayan genç meslektaşlarımız geleceklerini hayal ettikleri gibi planlayamamakta, ya asgari ücretle özel kliniklerde çalışmakta ya da hekim dışı sermayenin tuzağına düşmekte, yaratılan hekim enflasyonu ise emeğimizi değersizleştirmektedir.

Dişhekimliği fakültelerinin ve fakülte kontenjanlarının artışı genç dişhekimlerinin mesleklerini yapamamalarına ya da mesleklerinin dışında başka işler yapmak zorunda kalmalarına neden olacaktır.

19 Ocak 2022 tarihli FOX Haber yayını izlemek için tıklayınız.

Paylaş

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam